Zeytin Akarı Ve Zeytin Pas Akarı

Zeytinde Sap sokanı zeytin akarı ve zeytin pas akarı (Aceria oleae (Nalepa) ve Aculus olearius (Castagnoli)] (Acarina: Eriophyidae) zaralısıdır.

Zararlının Özellikleri

Erginleri soluk sarı renkli, silindirik şekilde ve baştan geriye doğru daralan havuç benzeri görüntüdedir. Her iki tür de kışı ergin dişi olarak yaprakların alt yüzeyinde geçirir.

Zeytin ağaçlarında kışlamış erginler, ilk olarak mart ve nisan aylarında yeni çıkmakta olan yapraklarda ve çiçek somaklarının çıkacağı yaprak koltuk altlarında beslenir. Nisan sonundan itibaren çiçek tomurcuklarına geçerek zarar yaparlar. İlk meyve tutumlarının olduğu haziran başından itibaren meyveye geçer ve meyve sap çukurunda beslenirler. Popülasyon yoğunlukları nisan-mayıs ve eylül-ekim aylarında en yüksek seviyeye ulaşırken, aralık-mart aylarında ise en düşük seviyededir.

Uygun koşullarda yaşam döngüsünü ortalama 14 günde tamamlar. Yılda 12-15 döl verir. Zararlılar zeytinin yaprak, tomurcuk, çiçek ve meyvelerinde beslenerek zarar yapar. Zeytinin yapraklarında beslenmesi sonucu, yapraklarda şekil bozuklukları ve renk değişikliklerine, Yapraklarda kamburlaşma ve kıvrılmalar meydana gelir. Ayrıca, zeytin yapraklarının orta damarlarının kısa kalarak uç kısmının kütleşmesine ve deformasyona neden olurlar. Tomurcuk ve çiçeklerde beslenmesi sonucu kararma, tomurcuklarda deformasyon ve kurumalar görülür.

Meyve oluşum döneminde, meyve sap çukuru ve meyve üzerinde beslenmeleri sonucu meyvede şekil bozuklukları, pas benzeri görüntü ve erken dönemde meyve dökümleri meydana gelir. Tomurcuk gelişiminin son evreleri ile erken meyve döneminde ve sulanan bahçelerde yüksek popülasyon yoğunluğuna bağlı olarak meyvelerde şekil bozukluğu daha yoğun olarak görülmektedir. Zeytinyağında polifenol ve klorofil içeriğini düşürmekte, yağ asitliği ve peroksit değerini yükselterek kaliteyi olumsuz etkilemektedir.

Mücadelesi

Kültürel Önlemler: Bakımsız, gerekli kültürel işlemleri yapılmayan, tozlu yol kenarlarındaki bahçelerde daha fazla zarar yapmaktadır. Aşırı azotlu gübreleme ve sulamadan kaçınılmalıdır. Bahçe içinde ve çevresinde toz oluşumuna izin verilmemelidir. Budama ve kışlık bakım işleri eksiksiz yapılmalıdır.

Kimyasal Mücadele: İlaçlama Zamanının Tespiti Meyve dönemindeki zararı önlemek için, nisan ayından itibaren yapılan haftalık kontrollerde yapraklarda zarar belirtileri görüldüğünde, tomurcukların kabardığı dönemde ilaçlama yapılır. Meyve tutumu döneminde zararlının belirtileri devam ederse yoğun bulaşmalarda gerekirse bir ilaçlama daha yapılır.

Görsel Kaynağı: Entomology and Nematology Department – University of Florida (http://entnemdept.ufl.edu/creatures/)

Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları: • İl/ilçe Müdürlükleri ve reçete yazma yetkisi bulunanlar tarafından yapılır.

Diğer Paylaşımlar