ÜLKEMİZDE TELLİ TERBİYE SİSTEMİ İLE İNCİR ÜRETİMİ

Günümüzde meyveciliğin gelişmesi ile birlikte üretimde klasik yöntemlerin dışına çıkılmış ve Telli terbiye sistemi gibi yapılar modern meyve tesislerinde ülkemizde de kurulmaya başlanmıştır. bodur meyvecilikte kullanılan anaçların kök yapısının daha yüzeyde ve kullanılan fidanların kısa sürede meyveye yatma eğiliminde olduğu, meyve bitkilerine destek sağlamak, dış çevreden gelen olumsuz etkilerden; özellikle olumsuz hava koşullarından korumak ve bitkinin meyve yükünün fazla olmasından dolayı bitkinin dallarının kırılmasını önlemek amacıyla kurulan bir sistemdir.

 

İNCİR

İncir ülkemizde yaş ve kuru olarak tüketimi yapılan meyveler arasında yer alır. Anavatanı Doğu Akdeniz ve Güneybatı Asya olan bodur ağaçlardan üretilen incir dutgiller familyasına ait bir meyvedir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan incir özellikle diyet yapanlar tarafından da tercih edilmektedir. 800 kadar türü bulunan İncir besin değeri yüksek olan bir meyvedir. %30- 40 oranında meyve şekeri içeren A, B, C vitaminleri barındırmaktadır. İncirin dünyadaki en büyük üreticisi 280.000 ton ile Türkiye’dir. İncir ülkemizin özellikle Ege ve Akdeniz bölgeleri olmak üzere birçok bölgesinde yetişen bir üründür.

 

TELLİ TERBİYE YÖNTEMİ İLE BİTKİSEL ÜRETİM

Klasik incir bahçelerinde 7 yılda ürün alınabilirken, telli terbiye sistemi ile üretim yapılan bahçede ise 2 yılda hasat yapılabilmektedir. Telli terbiye üretiminde sık dikim yapılır ve dönüme yaklaşık 83 tane fidan 3-4 metre aralıklarla dikilir. Sıra araları geniş bırakılarak traktör ile toprak işleme yapılır. İncir 40 cm yüksekliği geçince tepe budaması yapılır. Dalları çok kırılgan olduğu için şekil vermek oldukça zordur. Alttan gelişen yan dallardan sağlı sollu olarak iki tane ana dal oluşturulur. Bitkilerin yeteri kadar güneşlenmesi için budama işlemi oldukça önemlidir.

terbiye şekli

Filizlenmelerin devam etmesi ile budama işlemine devam edilir ve incir ağacının yan şekilde uzaması sağlanır. Ana dal üzerinde gelişen sürgünleri de tellere bağlayarak şekil verilir. Şekil oluştuktan sonra 30-35 santimetre yan dallardan uç kesimleri yapılır ve sürgün uçları yukarıya doğru verilerek, bu uçlardan meyve elde edilir. Bir sürgünden yaklaşık 15 ila 17 meyve elde edilir. Damlama sulama yöntemi kullanılan telli terbiye üretiminde dekar başına 3-4 ton ürün hasat edilebilir. Telli terbiye üretiminde çeşitli terbiye şekilleri vardır.

Bunlar;

 • Kordon Şekli           
 • Guyot Şekli
 • Avustralya (Telli Goble) Şekli
 • Çift T Terbiye Şekli
 • Büyük T Terbiye Şekli
 • Pergola (Çardak) Şekli
 • “U” veya “Y” Şekli

terbiye şekli

TELLİ TERBİYE YÖNTEMİ İLE BİTKİSEL ÜRETİM

Telli terbiye bahçe kurulumunda İklim koşulları ve meyve cinsi göz önüne alınarak direk kesit ve uzunlukları belirlendikten sonra bahçe paftası üzerinden telli terbiye sistemine uygun köşeli parsellere bölünen bahçeler arasında genellikle traktör geçebilmesi için dar yollar bırakılmaktadır. Proje uygulaması, parsel köşelerine köşe borularını belirli eğimle silindir yardımı ile yerleştirip Ø14’lük kanca ve 20x40x40 bloğun gömülerek köşe borusunun sabitlenmesi ile başlar. Aynı şekilde 9×10 veya 8×8.5 seçilen dış direklerin küllük ve kancalarla montajı yapılıp direklerin birbirlerini 5mm’lik çelik tel ile sabitlenmesi sağlanır. Dış direkler karşılıklı olarak 2 adet 3mm’lik telin gerdirilmesi ile birbirine bağlanırken aynı zamanda 7×7.5 veya 8×8.5 seçilen iç direklerinde bu teller vasıtası ile ayakta kalması sağlanır.

 

NEDEN TELLİ TERBİYE SİSTEMİ KULLANILMALIDIR?

 1. Ağacın ayakta durmasını ve meyve yükünü almasını sağlar. Kötü hava koşullarına karşı dirençli hale getirir.
 2. Meyvenin hasarsız bir şekilde 1.sınıf, yüksek kalitede hasat edilmesini sağlar. Birim alandan daha yüksek verim ve daha yüksek kalitede meyve elde edildiği için maksimum fayda sağlar.
 3. Hastalık ve Zararlılara karşı kaplama bir ilaçlama yapıldığı için, hastalık ve zararlılara karşı iyi mücadele edilmiş olur.
 4. Meyvelerin toplanmasını kolaylaştırır ve meyvenin zarar görmesini engeller.
 5. Budama ve kültürel işlemlerin zamanında ve daha az işçilikle kolay biçimde yapılasını sağlar.

 

TELLİ TERBİYE SİSTEMİNİN AMAÇLARI NELERDİR?

 1. Düzgün ve kuvvetli bir gövde ile onun üzerinde değişik sayıda kol oluşturarak kuvvetli ve  dengeli  bir  gelişme  sağlamak  ve  kaliteli  ürün elde etmek.
 2. Yüksek gövdeli ve tele alınmış şekiller oluşturularak taze sürgünleri geç don ve rüzgâr zararlarından
 3. Serin ve nemli yerlerde  güneşten  daha  fazla  yararlanmak,  daha  iyi havalanmayı sağlamak, çok sıcak yörelerde ise taze sürgünler ve salkımları  güneşin yakıcı etkisinden 
 4. Toprak işleme, sulama, gübreleme,  hastalık  ve  zararlılarla  mücadele, budama ve hasat gibi işlemleri  kolaylaştırmak.

 

TELLİ TERBİYE SİSTEMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

 1. Çiçek oluşumu ve çiçeklenme olumlu yönde gelişir.
 2. Meyve gelişmesi ve olgunlaşması önemli oranda iyileşir.
 3. Verim ve kaliteyi doğrudan etkileyen yaprak alanının eşit düzeyde artırılması sağlanır.
 4. Kış budaması, toprak işleme,  hastalık  ve  zararlılarla  mücadele, sulama  ve gübreleme,  hasat  gibi  kültürel  uygulamalar  kolaylaştırılır  ve  daha  az  masrafla gerçekleştirilir.
 5. İnciri don, rüzgâr, yüksek ve düşük nem, aşırı güneş ışığı zararlarından korur.
 6. Yazlık sürgünlerin kırılması önlenir.

 

Kaynakça;

 1. Telle ‘terbiye’ ettiği incirde alandan 10 kat tasarruf sağladı (aa.com.tr)
 2. Bu bahçe görenleri şaşırtıyor – Genel – Tarım TV (tarimtv.gov.tr)
 3. Türkiye ve dünyada ilk kez – Son Dakika Haberler (hurriyet.com.tr)
 4. Telde İncir Ürettiler – Aydın Haberleri (milliyet.com.tr)
 5. Telde yetişen incirler fark yaratacak | tarlasera
 6. Telli Terbiye Sistemi – ZB Plastik ve Tarım Ürünleri (zbtarim.com)
 7. Telli Terbiye Sistemleri – EgeTar Sulama Sistemleri
 8. Telli terbiye sistemi hakkında genel bilgiler (demirhanpole.com)

 

Tarım ve teknoloji ile ilgili blog yazılarımızı takip edin.

Tarım ve hayvancılıkla ilgili İmeceMobil uygulamasından alanında uzman ziraat mühendisleri ve veterinerlere ücretsiz bir şekilde soru sorabilirsiniz.

 

Diğer Paylaşımlar