Tarımsal Ürünlerin Takibinde Uydu Görüntülerinin Önemi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’ nün tahminine göre 2050 yılında dünya nüfusun %34 artarak 9.1 milyara ulaşması bekleniyor. Artan nüfusa yeterli miktarda ve öngörülebilir şekilde gıda üretme ihtiyacı her geçen gün tarımsal üretimi daha verimli ve sürdürülebilir hale getirecek yöntemlerin hayatımıza girmesine veya yaygınlaşmasına sebep oluyor.

Bu yöntemlerden biri de tarımsal üretimde uydu görüntülerinin kullanılması. Görüntü İşleme, yapay zeka, uzaktan algılama teknolojileri aracılığıyla uydu görüntülerinin işlenmesi tarla bitki sağlığı, su stresi, gübre ihtiyacı gibi bir çok konuda tarımsal üretimin kesintisiz takibini mümkün kılıyor.

 

Uydu Görüntüsü Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Bitkiler sağlık durumlarına göre ışığın farklı dalga boylarına faklı tepkiler verir. Multispektral uydu görüntüleri ise insan gözünün kırmızı, yeşil ve mavi için görünür reseptörleri ile yakalayamadığı ek bilgilerin çıkarılmasını sağlar. Multispektral görüntüler üzerinden ışığın farklı dalga boylarında veri toplanması bitkinin farklı sağlık belirteçlerinin ölçülmesini sağlar. Bu da sahaya gitmeden tarladaki ürün sağlığını izleyebilme, sulama, gübreleme ve ilaçlama sonrası bitkinin durumunu kesintisiz olarak takip edebilme imkanını sağlar. Tarlaya hiçbir ekipman kurma gereksinimi olmadan kesintisiz ürün takibine imkan sağlayan uydu görüntüleri; tarımsal üretimdeki belirsizliklerle mücadelede her geçen gün daha etkin olarak kullanılmaktadır. Tarımsal üretimde doğru takibin yapılabilmesi için kullanılacak uydu görüntülerinin multispektral olması önemlidir.

Farklı uydular ölçümlerde ışığın farklı dalga boylarını kullanabildiği gibi uydudan uyduya veri çözünürlüğü de değişebilmektedir. Uydu görüntüleri seçilirken görüntülerin uzaysal ve zamansal çözünürlüklerine dikkat edilmelidir. Uzaysal çözünürlük görüntüdeki 1 pikselin arazide kaç metre karelik bir alana tekabül ettiğini belirtir. Zamansal çözünürlük ardışık iki uydu görüntüsü arasında geçen süre; bir başka deyişle uydunun ilgi alanındaki görüntü alma sıklığıdır. Ne kadar fazla görüntü alınırsa yapılacak görüntü analizindeki değerlendirme o kadar hassas olacaktır.

İmeceMobil; analizlerinde uydu görüntüsü kaynağı olarak ESA Sentinel-2 Takım Uydularından faydalanmaktadır. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından sunulan Sentinel 2 görüntüleri 5 günlük zamansal, 10 metrelik uzaysal çözünürlük ile bitki sağlığını takip etme imkanı sunar ve geniş alanların takibi için Dünya genelinde en çok kullanılan görüntü kaynaklarından biridir.

 

Uzman destekli uydu servisi çiftçiye nasıl yardım eder?

Tarımsal üretimin yadsınamaz önemine rağmen, çiftçilerin geliri tarım dışı sektörlerle kıyaslandığında ortalama %40 daha düşük durumdadır. Düşük karlılık ve yüksek riskler çiftçilerin tarım arazilerini terk etmesine sebep olurken genel arz açısından bakıldığında, gıda güvenliğini de doğrudan etkilemektedir. Uzman destekli uydu servisi ile tarlaların kesintisiz takibi yapılarak verim %25 arttırılırken, girdiler en aza indirilerek hasatları daha bereketli kılıyor; çiftçinin kazancını arttırıyoruz.  

Her yeni uydu görüntüsü ile elde edilen veri noktaları tarlanın tarihsel gelişimini ve fenoloji boyunca durumunu daha detaylı olarak bize gösteriyor. Bu bilgileri dijital servisler sayesinde çiftçilerin anlayabileceği duruma getiriyoruz ve mobil uygulama içerisinde size gösteriyoruz.

 

Bitki sağlığı, su stresi, oluşan anomalileri ve daha fazlasını kesintisiz olarak gözlemliyor ve gerektiği noktalarda uyarılarda bulunuyoruz. İmeceMobil’ de çiftçilerimiz mobil uygulama üzerinden uydu görüntülerine erişiyor, tarlasındaki gelişimi ve sorunları kontrol edebiliyor. Kendi tarlasının çevresindeki diğer tarlalarla karşılaştırabiliyor. Ayrıca doğrudan görüşebildiğiniz zirai uzmanlar sayesinde teknolojinin sunduğu bilgileri hem daha anlaşılır kılıyor hem de uygulaması kolay hale getiriyoruz.

Sonuç olarak tarlanızda olup bitenleri daha mahsullerinize yansımadan görebiliyoruz. Herhangi bir donanım maliyeti olmadan sadece mobil cihazınız sayesinde kullanabileceğiniz servisimiz sayesinde gerekli önlemler zamanında alındığından verimlilik en üst düzeye çıkmış ve maliyetler en düşük düzeyde kalmış oluyor.

 

Tarım ve hayvancılıkla ilgili İmeceMobil uygulamasından alanında uzman ziraat mühendisleri ve veterinerlere ücretsiz bir şekilde soru sorabilirsiniz.

Yazan: Emre Tunalı – Agrovisio Kurucu Ortağı

 

Diğer Paylaşımlar