Kuzu Ölümleri

Kuzu Ölümleri

Kuzu ölümleri hakkında zaman dağılımı şöyle yapılabilir:

  • Erken embriyonal periyod ölümleri : Döllenmeden sonra 15. güne kadar olan ölümlerdir.
  • Geç embriyonal periyod ölümleri : 50. güne kadarki ölümlerdir.
  • Fötal periyod ölümleri : 50. günden doğuma kadar olan ölümlerdir.
  • Perinatal periyod ölümleri : Doğumdan 7. güne kadar olan ölümlerdir.
  • Post natal periyod ölümleri : 7. gün ile sütten kesim arasındaki ölümlerdir.

Embriyonel Dönem

En çok ölümler embriyonal dönemde olmaktadır. Ölüm oranı % 20-25 e kadar çıkabilmektedir. Bu ölümler yetiştirici tarafından hiçbir zaman farkedilemez. Embriyonal ölümlerde ölen embriyo vücut tarafından resorbe edilir. Daha sonra koyun tekrar koç alabilir.

Fötal Dönem

Fötal dönem ölümleri daha azdır. Oranı ise % 3-5 arasında değişir. Bu tip ölümler yetiştiriciler tarafından erken doğum olarak tanımlanır.

Perinatal Dönem

Perinatal periyod ölümlerinin hangi sınırda başladığı konusunda kesin bir tanım yoktur. Ancak doğumdan kısa bir süre önce olan ölümlerle doğum sonrası ilk hafta içindeki ölümler perinatal periyod ölümleri olarak tanımlanır. Bu dönemde görülen ölümler en yüksek düzeydedir.

Post Natal Dönem

Post natal periyod ölümler, perinatal dönem sonudan sütten kesime kadar olan devredeki ölümlerdir. Bu süre 6 hafta ile 4 ay arasında değişir. Bu dönemdeki ölümlerde daha çok çevre faktörleri etkilidir. Yetiştirme şekli nemli, sıcak ve soğuk hava, beslenme önemli çevre faktörlerindendir.

Anne karnındaki ölümler koyunların gebelik zamanında ki yanlış beslenmeye bağlı veya hijyensizlikten kaynaklı hastalıklardan da olabilir.

Yem rasyonu olarak ;
Doğumdan 6 hafta önce 1 kg kuru ot ve 200 g konsantre yem verilmeli; konsantre yem miktarı doğuma 2 hafta kala 500 g’a kadar çıkarılmalıdır. Koyunlar merada besleniyorsa, meraya ek olarak hayvan başına günlük 1-1.5 kg kuru ot ve 250- 300 g konsantre yem verilmelidir.

Kuzuların sağlıklı büyümesinin ilk koşulu, ağıl temizliği ve dezenfeksiyonudur. Ana rahmi mikropsuz bir ortamdır. Ağıl temiz değilse her türlü mikrop ürer yeni doğan bir kuzuda mikrop girişine en uygun yer göbek kordonudur. Burası mikropların vücuda giriş kapısıdır. Bu kapıyı kapatalım. Nasıl mı ? 2,5-3 cm alttan bağlayıp keselim ve tentürdiyotla dezenfekte edelim.

Tarım ve hayvancılıkla ilgili İmeceMobil uygulamasından alanında uzman ziraat mühendisleri ve veterinerlere ücretsiz bir şekilde soru sorabilirsiniz.

Diğer Paylaşımlar