Kırmızı Örümcek

Kırmızı Örümcüklere (Akarlara) Karşı Mücadele Yöntemleri

Kırmızı örümcekler için;

  • Kültürel mücadele 
  • Biyolojik mücadele
  • Kimyasal Mücadele

olmak üzere 3 başlık altında mücadele yapılır.

Kültürel Mücadele

Kışın veya erken ilkbaharda ağaçların kök boğazı ve gövdelerindeki kavlamış olan kabuklar kaldırılarak, altındaki kışlayan kırmızı örümcekler öldürülür. Yere dökülen yapraklar bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Bahçenin bakım işleri düzenli olarak yapılmalı ve ağaçlar sağlıklı bulundurulmalıdır.

Biyolojik Mücadele

Doğal düşmanlardan, özellikle Phytoseidler, Coccinellidler ve predatör thripsler biyolojik mücadele açısından çok önemlidir. Bu faydalıları korunması ve etkinliklerinin artırılması için gerekli önlemler alınmalıdır. Özellikle üretim dönemi başında zararlıya karşı kimyasal ilaç kullanılmamalı, diğer zararlılara karşı kullanılan ilaçlarda da parazitoitlere yan etkisi en az olan ilaçlar kullanılmalıdır.

Kimyasal Mücadele

Kırmızı örümceklere karşı kış mücadelesi önerilmemektedir. Ancak diğer zararlılara karşı yapılan kış mücadelesi, kışı yumurta halinde geçiren Avrupa kırmızı örümceği ve Kahverengi örümceğe karşıda etkili olmaktadır.
Akarların (Kırmızı örümceklerin) kimyasal mücadelede ilaçlama zamanının doğru bir şekilde belirleyebilmek için, bahçedeki kırmızı örümcek yoğunluğunun saptanması gerekir. Üreticilerimizin özelikle Haziran ve Temmuz aylarında bahçelerini sık sık ziyaret ederek kırmızı örümcek belirtilerine rastladıklarında numune alarak, İl ve İlçe Müdürlüklerimize gelmeleri ve teknik elamana göstermeleri doğru teşhis ve doğru ilaç önerilmesi için çok önemlidir. Bu amaçla bahçeyi temsil edecek şekilde 10 ağaçta koparılan 100 yaprakta sayım yapılmalıdır. Yapılan sayımlarda yaprak başına ortalama 8-10 adettin üzerinde kırmızı örümceğin bulunması durumunda ilaçlama yapılmalıdır.

  • Spirodiclofen 240g/l ,
  • Fenazaquin 200g/l,
  • Hexythiazox 50g/l ,
  • Fenbutation okside 550g/l

etken maddeli ilaçlar Tarım bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ilaçlardandır.

Tarım ve hayvancılıkla ilgili İmeceMobil uygulamasından alanında uzman ziraat mühendisleri ve veterinerlere ücretsiz bir şekilde soru sorabilirsiniz.

Diğer Paylaşımlar