Kanlı Balsıra Zararlısı

Kanlı Balsıra (Ceroplastes rusci) zararlısı, ağaçların sürgün, yaprak ve yoğun olduğu durumlarda meyvelerinde bulunur. Hücre özsuyunu emerek ağaçların zayıf kalıp verimden düşmesine neden olurlar. Yoğun olduğu incir bahçelerinde ürünün pazar değerini tamamen yitirmesine neden olur.

Kültürel Önlemler: İncir bahçelerinde özellikle kullanılan potaslı gübreler, kanlı balsıra’nın üremesini engeller. Fiğ, Bakla, bezelye gibi baklagillerin de incir bahçesi içinde ara ziraati şeklinde yapılması, faydalı böceklerin barınmasını sağladığı için yararlıdır.
Mekanik mücadelede bahçelerdeki incirlerde veya fidanlarda ve küçük ağaçlarda kışın, bulaşık olan emzikler dipten uca doğru çuval parçası ile sürtülmek suretiyle temizlenmelidir.

Mart-Mayıs aylarında bahçeye köşegenler doğrultusunda girilir. Sırada veya birer ağaç atlamak suretiyle her ağacın dört yönünden rasgele alınan birer emzik kontrol edilir. Bu emziklerde 1 adet bie kabuklu bit bulunursa , emzik bulaşık kabul edilir. Bu bahçede 50-100 emzik sayılarak yüzde bulaşık emzik adedi saptanır. Bulaşık emzik adedi yüzde 5’i geçerse ilaçlı mücadeleye karar verilir.

Mücadelesi gereken bahçelerde koşnilin % 90 dan fazlasının açılmaya başladığı zamanda ilaçlama yapılır ki bu zaman Ege Bölgesi’nde Haziran başından itibaren ilk ileklemeden 1 hafta öncesine kadar olan zamandır. İkinci ilaçlama zamanı ise, son ileklemeden 2 gün sonra başlayarak Temmuz’un son haftasına kadar olan süreyi kapsamaktadır.

Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları: İl/ilçe Müdürlükleri ve reçete yazma yetkisi bulunanlar tarafından yapılır.

Diğer Paylaşımlar