Drone ile ilaçlama

Tarımda Drone Kullanımı | Drone ile ilaçlama

Günümüzde gelişmiş bir çok farklı ülke, zirai drone’ları etkili bir şekilde kullanmaktadır. Tarım’da genel olarak drone ile ilaçlama, gübreleme ve bitki sağlığı takibi için kullanılmaktadır. Bunun yanında drone’lar savunma, madencilik, denizcilik, vb bir çok sektörde de kullanılmaktadır. Bunların arasında en popüleri ise savunmada kullanılan İHA[0] ve SİHA[1]’lardır. Maliyet etkin ve hızlı adaptasyon özellikleri ile harp literatüründe yerlerini aldılar. Oyun değiştirici etkileri ise bir çok ezberi bozmuş durumda ve bozacak gibi gözüküyor. Peki bu oyun değiştirici etkilerini başka sektörlerde de görebilecek miyiz? Özellikle pandemi sebebiyle önemi daha çok artan ve savunmadan daha stratejik olan gıda ve tarım sektöründe durum nasıl gidiyor?

Tarım sektöründe kullanılan ve zirai drone’lar olarak anılan drone’lar ile multispektral kameralarla ürünlerin görüntüleri alınıyor. Bu görüntüler; ürün sağlığının takibi, hasat tahmini ve hastalık tespitlerinde kullanılıyor. Bu görüntüler uydulardan elde edilen NDVI, su stresi ve kızıl ötesi görüntüler ile harmanlanarak kullanılıyor. Ancak bu teknolojiler sınırlı sayıda çiftçilerin kullanabileceği vaziyette. Burada kullanılan teknolojiler hem çok pahalı hem de küçük ve orta ölçekli çiftçilerin anlayabileceği ve kullanabileceği basit ara yüzlerden çok uzakta. Bu tür çalışmaları daha çok üniversitelerde ve akademisyenlerin tezlerinde görebiliyoruz.

Drone Kullanımının Önemi

Tarımda gübreleme, sulama ve ilaçlama en önemli 3 husustur. Maalesef bu uygulamalar ya ezbere yapılıyor ya da çiftçilerimizin girdi ürünlerini aldıkları bayiilerin veya tedarikçilerinin tavsiyeleri üzerine yapılıyor. Nasıl ki bir hastaya ezbere ilaç yazılmaması gerekiyorsa bitkilere de ilaçlama ezbere yapılmamalıdır. Bilinçsiz ve zamanında yapılmayan ilaçlama yarardan çok zarar getirmektedir.

Bir ilacın zamanında yapılması saha gözlemlerine, analizlere, tecrübeye ve uydu teknolojilerinin etkili bir şekilde kullanılmasına bağlıdır. Peki ilaca ve zamanına karar verdik bunu nasıl yapacağız?  İşte bu alanda drone’lar hızlı bir şekilde kullanılmaya başlandı bile. Hızları ve etkili ilaçlama yöntemleri seçim sebepleri arasında yer alıyor. Normalde ilaçlama; traktörlerle, uçaklarla ve sırta takılan manuel sistemlerle yapılıyor. Uçaklar çeltik arazileri için yoğun bir şekilde kullanılıyor ancak maliyetleri son derece yüksek ve sınırlı alanda kullanılıyor. Traktörlerle yapılan ilaçlamalar ekinlerin ezilmesine ve ilacın bitkilere tam olarak nufüz etmemesine yol açıyor. Ekipman maliyetleri ise son derece yüksek. Örneğin; mısırın ilerleyen dönemlerinde yapılan ilaçlamalar traktörlere takılan ekstra aparatlarla yapılabiliyor. Bu da maliyetleri arttırırken sınırlı ilaçlama zamanlarının verimli kullanılamamasına ve hastalığın yayılmasına yol açıyor.

Drone ile görev planlama

Püskürtme planı yapılan tarla

Drone ile İlaçlama

İlaçlama dronları bir seferde 12 – 15 dakika aralığında uçuş sürelerine sahipler. Taşıdığı yüke (ilaç miktarı) göre, 10 dönüm ile 30 dönüm aralığında bir alan bu süre zarfında ilaçlanabiliyor. Bu da demek oluyor ki 1 ilaçlama dronu ile 1 günde 300 dönüm ile 750 dönüm arasında bir alan ilaçlanabiliyor. Drone’lar için özel olarak geliştirilmiş nozüller ise ilaçların çok daha etkili bir şekilde zararlılara nüfus etmesine yol açıyor. İlaçlar %60 oranında homojen bir şekilde dağılırken %25 oranında verimin artmasını sağlıyor. İnsanın ilaçla temasını azaltırken harcanan zamanı 8 kat oranında azaltıyor. Zirai droneların enerji olarak elektrik kullanması ise karbon ayak izinin azaltılmasına da katkıda bulunuyor. Gelecek yıllarda pil teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, şarj sürelerinin kısalması ve pil performansının artmasıyla uçuş sürelerinin de artması bekleniyor.

Yabancı üretim zirai drone’lar olduğu yerli zirai drone’lar da piyasada bulunuyor. Ancak yabancı marka zirai droneların tercih edilmemesinin bir çok sebebi var. Bunlardan en önemlilerini üretimlerinin ülkemizde olmaması, yedek parça sıkıntısı, pahallı olması ve teknik destek ağının olmaması olarak sayabiliriz. Yerli drone üretimleri ise ülkemizde 5 yıldır devam ediyor. Üstelik 5 yıl önce kullanılmaya başladı bile. İhracat rakamları her ne kadar şu an için dikkat çekmese de gelecek yıllar için umut veriyor.

Türkiye’nin yerlilik oranı en yüksek zirai dronu hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Tarım ve hayvancılıkla ilgili İmeceMobil uygulamasından alanında uzman ziraat mühendisleri ve veterinerlere ücretsiz bir şekilde soru sorabilirsiniz.

[0] İHA : İnsansız Hava Aracı

[1] SİHA : Silahlı İnsansız Hava Aracı

 

Diğer Paylaşımlar