Domateste Kurşuni Küf Hastalığı

Domateste kurşuni küf (Botrytis cinerea) Hastalığıdır.

Belirtileri

Her bitkide birbirinden farklı belirtilere neden olur. Hastalık gövde ve meyvelerde zarar meydana getirir. Lekeler önceleri toplu iğne başı büyüklüğünde olup bitkinin iç kısmında gelişerek genişler ve dokulara yayılırlar. Bitki dokusu çatlar ve konukçunun su kaybına neden olur. Gövde ve meyve sapı lekeleri nedeniyle meyve dökümü ortaya çıkar. Konukçunun çiçek zamanında taç yaprakları hastalığa çok duyarlıdır. Hastalık etmeni bu kısımlardan girerek meyveye geçer ve meyve çürüklüğünü başlatır. Yumrulu bitkilerde lekeler büyüdükçe yumuşak çürüklük oluşur. Hastalığın gelişmesi için en uygun koşullar 20–25°C sıcaklık ve %95–98 orantılı nemdir.

Hastalığın Görüldüğü Bitkiler: Bu hastalık hemen hemen tüm sebzelerde görülür.

Mücadele Yöntemleri

Kültürel Önlemler: Hastalıktan zarar görmüş olan bitkiler sökülerek imha edilmelidir. Dengeli gübreleme ve iyi bir bakım yapılarak bitkilerin sağlıklı gelişmeleri sağlanmalıdır. Çiğ olasılığına karşı güneş batımından 2 saat önce seralar ısıtılmalıdır. Hasattan sonra hastalık etmeninin dayanıklı yapılarının toprağa karışmasını önlemek için bütün bitki artıkları toplanarak yakılmalıdır.

Kimyasal Mücadele: Çevrede ilk hastalık belirtileri görüldüğünde veya bitkiler çiçeklenme devresinde iken başlanmalıdır. İlaçlamalar 10 gün arayla yapılmalıdır.

Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları: İl/ilçe Müdürlükleri ve reçete yazma yetkisi bulunan kişilerce belirlenmelidir.

  1. Bahcedeki domates kaç günde bir sulanmalidir?

    • Merhabalar,

      Blogumuzu takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

      İmeceMobil uygulamamızı indirip uzmana sor bölümüne bu soruyu iletebilirsiniz. Alanında uzman ekibimiz ücretsiz bir şekilde size yardımcı olacaktır.

Comments are closed.

Diğer Paylaşımlar