Domates Yetiştiriciliği-5 Hastalık ve Zararlı Mücadelesi

Domates yetiştiriciliği için hastalık ve zararlılarla savaş son derece önemlidir. Hastalık ve zararlılarla savaş domates yetiştirilecek olan tarlanın seçiminde başlar. Uzun süre sulu tarım yapılan tarlalarda kök hastalıklarının zarar yapması ihtimali daha fazladır. Aynı kültür bitkisinin aynı tarlada üst üste yetiştirilmesi o bitkide zarara yol açan hastalık etmenlerinin topraktaki yoğunluğunu artırır. Tarla seçiminde toprağın kök ur nematodlarca bulaşık olmamasına da özen gösterilmelidir. Domates köklerine girerek ur yapan ve gözle görülmeyecek kadar küçük olan bu zararlı toprakta mevcut ise bu zararlıya dayanıklı domates çeşitleri kullanılmalıdır.

Yabancı otlar pek çok hastalık ve zararlıya yataklık yaparak daha sonra bu hastalık ve zararlıların kültür bitkisine geçerek zarar yapmasına neden olur. Ayrıca yabancı otlar kültür bitkisinin alacağı besin maddelerine de ortak olur.

Zirai mücadele domates tarımında maliyetin çok önemli bir bölümünü oluşturur. Domates tarımında mücadele masrafı bazı tedbirler önceden alarak düşürülebilir. Böylece hem domates üretim maliyeti düşer hemde gereksiz ilaçlamaların önüne geçilerek daha temiz bir ürün elde edilir ve çevre kirlenmesi azaltılır.

Kök ur Hastalığı İşgali

Kök ur hastalığı tarafından işgal edilen kökler

 

 

 

 

Domateste önemli zararlara neden olan kırmızı örümcekler ve yaprak bitleri tarlalar arasındaki sınırlarda bulunan yabancı otlarda kışlarlar. Tarlanın sürülen kısmında kışı geçirmeleri mümkün değildir. Domates bitkisinin bu zararlılardan korunması için çevre ilaçlamasına Önem vermek gerekir. Özellikle zararlılarla yapılan mücadele de çevre ilaçlaması yapmak, yabancı otlarla savaşmak büyük tasarruf ve başarı sağlar. Mücadeledeki ana hedeflerden birisi zararlıyı tarlaya sokmamak olmalıdır.

Domateslerde büyük zararlara neden olan virüs hastalıklarının yayılmasına neden olan yaprak biti ve beyaz sineğe karşı etkili şekilde mücadele edilmelidir. Bilhassa yağışlı geçen yıllarda haşere yoğunluğu artacağından mücadele ayrı bir önem taşır.

Tırtıl

Domates yetiştiriciliği yaparken önemli kayıplara neden olan zararlılardan biriside yeşil kurt’tur. Bu zararlının kelebekleri tarla üzerinde uçarak domates sürgünlerinin uç kısımlarına yumurtalarını bırakır. Bunlardan çıkan tırtıllar bitkinin sürgün ucundaki yapraklarını yemeye başlar. Zararın görülmeye başladığı dönemde (tırtıllar yaklaşık 1 cm uzunlukta iken) mücadele yapılmalı mücadelede gecikilmemelidir. Aksi takdirde tırtıllar meyvelerde delik açarak içine girdikten sonra mücadele başarılı olmaz ve zararlı yapacağı zararı yapmış olur. Zamanında mücadele ile zararlının gelecek nesillerinin yapacağı zararlarda büyük ölçüde Önlenmiş olur.

Domates'te yeşil kurt

Beş Benekli Domates Tırtılı

Sınırlardaki yabancı otlardan domatese geçen kırmızı örümcek bitki yapraklarının altına yerleşir. Yaprakları emerek zarar verir ve zamanla bitkinin yaprakları yeşil rengini kaybederek kurur. Bitki bu zararlıdan çok zarar görür. Çıplak gözle zor görülen bu zararlı iyi takip edilmelidir. Tozlu yol kenarlarındaki tarlalarda zararlı daha çok etkili olup zararlı ile mücadele zorlaşır.

Açıkta domates üretiminde son yıllarda en çok zarar yapan bir başka zararlı da gövde akarlarıdır. Bunlar yaptıkları zarar bakımından kırmızı örümceklere benzer. Zararlan sıcak yıllarda çok büyük boyutlarda ortaya çıkmaktadır. Tarlalar bir anda alev makinesi ile yakmış gibi bir görüntü alır. Bitkilerin tamamen kurumasına yol açarak ürünün tümüyle kaybedilmesine neden olur. En iyi savaşım ıslanabilir kükürtle yapılır. Düzenli ilaçlama zararlının yayılmasını ve meydana getireceği zararı önler. Bütün bu etmenler yanında daha pek çok zararlı ve hastalık domates tarımını olumsuz yönde etkiler. Tohumdan başlayarak gerekli önlemleri önceden almak daha kolay, daha başarılı, daha ucuz, daha sağlıklı ve daha çevreci bir mücadelenin yürütülmesini sağlar.

Domates Mildiyösü

Domatese zarar veren hastalıkların başında Domates Mildiyösü gelmektedir. Yapraklar üzerinde önceleri küçük sarı veya soluk yeşil lekeler görülür. Hastalık ilerledikçe renkleri kahve veya siyah olur. En sonunda belirti bulunan yerler yırtılır. Belirtiler dal ve meyvelerde de görülebilir.

Domates Mildiyösü

Domates Mildiyösü

Domateste Bakteriyel Benek hastalığı yaprak, çiçek ve meyve üzerinde kahve-siyah renkte lekeler şeklinde görülür. Yaprak üzerindeki küçük lekeler sonraları büyür ve sınırsız bir hale gelir. Lekelerin etrafı sarı renktedir.

Domateste Bakteriyel Leke hastalığı bitkinin toprak üstü organlarında görülür. Benek hastalığına göre kahve-siyah lekeler daha geniştir.

İlaçlama ve sulamanın mümkün olduğu kadar öğleden sonra saat 16.00 dan sonra yapılması başarıyı artırır.

Tarım ve hayvancılıkla ilgili İmeceMobil uygulamasından alanında uzman ziraat mühendisleri ve veterinerlere ücretsiz bir şekilde soru sorabilirsiniz.

Diğer Paylaşımlar