Bakla Zınnı Mücadele Yöntemleri

1) Kültürel Mücadele: Ağaçların çiçekli olduğu devrede ilaçlı mücadele, döllenmeye yardımcı olan böceklere özellikle bal arılarına zararlı olduğundan, kültürel önlemler önem kazanmaktadır. Bunun için toprak işlemesi ile toprakta bulunan yumurta, larva ve ergin populasyonun (sayısı) düşmesi sağlanır.


2) Mekanik Mücadele: Erginlerin az hareketli oldukları sabah saatlerinde ağaçlar altına bez örtüler serilerek ağaçlar kuvvetlice silkelenir ve toplanan erginler imha edilir.


3) Biyolojik Mücadele: Erginler mavi rengi tercih ettiğinden mavi renkli cezbedici tuzaklar kurulabilir. Ağaçların altına mavi kaplar veya leğenler yerleştirilir ve bu kapların yarısına kadar su doldurulur. Ergin böcekler mavi renge yönelerek kapların içindeki suya düşerler. Düşen böcekler her gün imha edilir.​​


4) Kimyasal Mücadele: Eğer zararlı sayısı aşırı arttıysa kimyasal mücadele zorunlu hale gelir. Bu durumda bir miktar bal arısı kaybı göze alınarak kimyasal uygulaması zorunlu hale gelebilir. Mücadeleye karar vermek için zararlı, ağaçların çiçeklerinde yoğun olarak görülmelidir. Bu nedenle, ağaçların pembe tomurcuklarının görüldüğü dönemden başlayarak ergin çıkışı gözlemlenmelidir.Zararlının topraktan çıkıp çiçeklerde beslenmeye başladığı ilkbahar aylarında tek ilaçlama yapılır.

Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları: İl/ilçe Müdürlükleri ve reçete yazma yetkisi bulunanlar tarafından yapılır.

Diğer Paylaşımlar