Akıllı Tarım Teknolojileri ve Uygulamaları

Dünya’ya her yıl yaklaşık 83 milyon insan ekleniyor, dünyamıza ne kadar insan gelirse gelsin tarım arazilerimizin boyutları kısıtlı, gelecekte nüfusun artışı ile 10 milyarlar seviyesine yükselen insanı beslemek oldukça zorlaşabilir ve insanın en temel ihtiyacı olan gıda, en büyük problem haline gelebilir.

Bu yüzden gelecekte gıda sorunu en aza indirmek için birim alandan alınan verimi arttırmalı ve tohumdan tabağa kadar olan süreci en etkili bir şekilde kullanmalıyız.

Akıllı tarım teknolojileri’nin amacı nesnelerin interneti (IOT) , mobil uygulamalar, yapay zeka (AI) , sensörler vb. teknolojik öğeleri kullanarak yetiştirme ortamındaki koşullara göre bitki besleme, bitki koruma ve yetiştiricilik süreçlerini optimize ederek verimi arttırmaktır. Bazen yetiştirme ortamına müdahale ederek yine bitkilerin gelişeceği optimum koşulları sağlamaktır.

Ülkemizde akıllı tarım teknolojileri konusunda çiftçiler tarafından ilk akla gelen İmeceMobil gibi akıllı tarım uygulamalardır. Bu uygulamalar sayesinde çiftçiler koordinat bazında hava durumu, uydudan tarla takibi, erken uyarı servisleri, gübreleme ve sulama önerisi gibi bir çok hizmete kolayca erişebilmektedir.

Örneğin erken uyarı servisleri sayesinde çiftçiler ürüne ve konuma özgü belli bir dönemde ve belli sıcaklık, nem koşullarında oluşabilecek hastalık veya zararlılar konusunda önceden bildirim alabilir ve bu sayede erkenden önlem alarak ciddi boyutta verim kaybını azaltabilirler.

Erken Uyarı Servisleri olan tarım Uygulaması
Erken Uyarı Servisleri olan tarım Uygulaması

Geleneksel Tarım

 • Atadan gelen bilgilerle her yıl aynı yöntemler ve metodlar uygulanır, bilimsel olmayan yöntemler kullanılır ve bunun sonunca yanlış ilaçlama, fazla gübreleme ve aşırı sulama gibi faaliyetler gözlenmektedir.
 • Hava durumu, sıcaklık vb veriler geçmiş senelere bakılarak tahmin edilir ve buna göre hatalı sulama, ilaçlama ve gübreleme yapılarak verim kayıpları yaşanabilir.
 • Bitki sağlığını takip etmek için tarla üzerinde fiziksel bir kontrol yapılır, küçük bir noktada olan sorunları tespit etmek zordur.
 • Gelir gider hesaplamaları kara düzen yapılır, veriler doğru şekilde tutulmaz ve saklanmaz, kar ve verim doğru ölçülemez.

Akıllı Tarım

 • Tarlalarda üretim öncesi analizler yapılarak ürün, karlılık ve verim ortalamaları hesaplanır. Toprak analizi, iklim gibi çeşitli veriler birleştirilerek üretim planlaması yapılır.
 • Büyük veri ve tarımsal uydular ile hava durumu, sıcaklık vb. veriler önceden tahmin edilebilir ve gerekli işlemler, önlemler konusunda bilgi toplanır.
 • Tarlalar uydudan takip edilerek belirli noktalardaki sorunlar tespit edilir ve hastalık gibi bulaşıcı etmenlerin erkenden önlenmesi sağlanabilir.
 • Gelir gider hesaplamaları detaylıca yapılır ve bu veriler bulutta depolanıp işlenerek çiftçilere anlamlı bir şekilde gösterilir.

Günümüzde Kullanılan Akıllı Tarım Teknolojileri

Mobil Uygulamalar

Mobil uygulamalara erişim çiftçiler için oldukça kolaydır. Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti, Uzaktan Algılama gibi bir çok teknoloji mobil uygulamalar ile birlikte kullanılabilmektedir. Ayrıca diğer teknolojilere kıyasla fiziksel bir donanım gerektirmediği için yönetimi kolay, bakım gerektirmeyen, maliyeti düşük bir takım özelliklere sahiptir.

Peki mobil tarım uygulamaları ile hangi özelliklere ulaşabilirsiniz?

 • Hiper-lokal Hava Durumu
 • Erken Uyarı Servisleri
 • Uydudan Arazi Takibi
 • Ürüne ve Konuma Özgü Sulama ve Gübreleme Önerisi
 • Tarımsal Girdiler ve Çıktıların Alım Satımı
 • Gelir/Gider Takibi Kapsamlı Raporlar ve İçgörüler

Uzaktan Algılama ve Uydu Teknolojileri

Tarımsal Uydular ile Bitki örtüsü üzerindeki değişikliklerin farklı dalga boylarında fotoğraflarını çekilir. Bu sayede bitki sağlığı takibi yani gelişim durumu, gübreleme, sulama problemleri, hastalık ve zararlı tespiti yapılabilmektedir.

Tarlaya gitmeden belli periyotlar ile görüntüleri inceleyelerek görüntü farklarından sorunları anlayabilir ve sahaya gidip yerinde erkenden müdahale edebilirsiniz.

Su stresi katmanını gösteren uydu görüntüsü
Su stresi katmanını gösteren uydu görüntüsü

Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin interneti ile internete bağlı  sıcaklık, nem, basınç vb sensörler ile nerede olursanız olun internet üzerinden bu sensörler aracılığı ile tarlanızın durumunu takip edebilir gerektiğinde sulama sisteminizi çalıştırabilirsiniz. Bu teknoloji doğrudan tarlanız üzerinde hassas bir şekilde veri almanızı sağlar.

Fakat bu donanımların internet,  elektrik ve yerinde bakım gibi gereksinimleri vardır. Bazı alanlarda tarlalar yerleşim yerine elektriğe ve internete uzak olabilir.

Akıllı Tarım Sistemlerinden Tarımsal Meteoroloji İstasyonu
Tarımsal Meteoroloji İstasyonu

Zirai Drone’lar

Zirai drone’lar ülkemizde son yıllarda popüler olmuştur. Geçmiş yıllarda tıpkı uydu teknolojilerinde olduğu gibi uzaktan algılama teknikleri ile multispektral kameralar kullanılarak tarlalarda bitki sağlığı takibi sağlanmaktadır. Şimdi bununla birlikte fungusit, pestisit ve herbesit ilaçlamalarında hatta granül gübre atımında da kullanılmaktadır.

Bu drone’lar GPS, GPRS, WIFI, RC  gibi iletişim teknolojilerini birlikte kullanarak hem hassas bir şekilde otonom uçuş yapılmasını sağlar hemde kullanıcıya uçuş hakkında anlık bilgi verebilmektedir.

Avantajları

 • İlaç ile insan temasını azaltmaktadır.
 • Su tasarrufu sağlamaktadır.
 • İşcilik maliyeti ve zamandan tasarruf sağlamaktadır.
 • İlaç kullanımı azaltmaktadır.
 • Teker izi kaynaklı verim kaybını azaltmaktadır.
 • İlaçları daha homojen ve etkili bir şekilde uygulamaktadır.
 • Batarya ile çalıştığı için çevre dostudur ve düşük uçuş maliyetine sahiptir.

.

Akıllı Tarım Sistemlerinden Zirai Drone
Zirai Drone

Robotik Sistemler

Robotik Sistemler sayesinde ekim/dikim, sulama, ilaçlama hasat, toprak işleme vb süreçler bilgisayar destek sistemleri ile birlikte insan yönetimi dahilinde otomatize edilerek hassas bir şekilde işlem yapılması sağlanmaktadır. Hata payının çok düşük olduğu bu sistemler hem işçilik maliyetini azaltmakta hemde ciddi verim artışları sağlamaktadır.

Avantajları

 • Sürekli yapılan veya hassas işlemlerde, insan hatasının önüne geçebilir.
 • İşcilik maliyeti ve zamandan tasarruf sağlamaktadır.
 • İşlem hassasiyeti sayesinde girdi maliyeti tasarrufu sağlar.
 • İşlem sonucunda ölçülebilen anlamlı veriler sunar.

Sulama, ilaçlama ve gübreleme gibi bir çok işlemi yapabilme kapasitesine sahip robot kol
Sulama, ilaçlama ve gübreleme gibi bir çok işlemi yapabilme kapasitesine sahip robot kol

Bu Teknolojilerden Hangisini Kullanmalıyım ?

Bu teknolojiler üreticilere çok iyi imkanlar sunsa da maliyet, erişilebilirlik ve kullanım konusunda farklar barındırmaktadır bu yüzden tüm çiftçilerin kolayca ulaşabildiği, içerisinde hava durumu, erken uyarı, gübreleme, sulama ve uydu servislerini barındıran ücretsiz mobil uygulamaları kullanabilirsiniz.

Diğer Paylaşımlar