TARSİM Hasar Bildirimi Ve Tespiti Nasıl Yapılır ? (Bitkisel Üretim)

TARSİM kapsamında sigorta poliçesi düzenlenen ürünlerinizde, poliçenizin kapsamındaki risklerin  gerçekleşmesi durumunda (Dolu, fırtına, sel ve su baskını, heyelan, yangın, hortum, dolunun yaş meyve sebzelerde oluşturduğu kalite kaybı, donun meyvelerde & gül yapraklarında & yaş meyve yaş sebze ve kesme çiçeklerde oluşturduğu ürün kaybı, ek prim ödemeleriyle poliçenize ilave ettirdiğiniz riskler olan aşırı yağış sonucu kiraz ve üzümde ürün ve kalite kaybı, domuzların verdiği zararlar, salamuralık yaprak üretimindeki zararlar, ayrıca ağaç ve fidanlarda oluşan zararlar) yapılacak ilk iş diret olarak TARSİM ihbar hatlarına, acentenize hasar ihbarında bulunmak olmalıdır. Don hasarlarında 10 gün diğer hasarlarda ise 15 gün, serada 24 saat içerisinde ihbar zorunluluğu vardır.

Bitkisel üretimde TARSİM’e hasar ihbarını İmeceMobil üzerinden tek tuşla yapabilirsiniz. İmeceMobil’i uygulama dükkanlarından telefonunuza ücretsiz indirebilirsiniz.

Hasar ihbarından sonra

Eğer hasar çok kişi veya alanı etkilemişse ekspertiz işlemlerinde gecikmeler olabileceği için mevcut hasarlara ait fotoğraf ve video çekimleriyle hasarların görünürlüğünü tespit etmenizi öneriyoruz. Özellikle don ve dolu sonucu oluşacak hasarlara ait fotoğraf ve görüntüleri TARSİM bölge koordinatörlükleriyle paylaşmanız faydalı olabilir. Hasar ihbarı sonrası işlemler aşağıdaki iş akışına göre gerçekleşmektedir.

Şemada görüldüğü gibi eksperlerin hasar tespit raporlarından sonra eğer ödeme yapılması gereken oranda bir hasar mevcut ise bu ödemeler direkt sizin hesabına yapılmaktadır. Eksperler tarafından tespit edilen hasar oranlarına itiraz hakkınız olduğunu, itirazınız sonrasında hasarınızın yeni eksperler tarafından yeniden tespitinin yapılacağını unutmayınız.

Özellikle tarla ürünlerinde üretimin erken aşamasında hasar oluşmuşsa ve eksperler yeniden ekilişi mümkün görmüşlerse üreticinin hasar anına kadar yaptığı harcamalar için hasar ödemesine karar verilebilir.

TARSİM sisteminin en çok merak edilen konularından birisi de hasar ödeme miktarlarının neden beklenenden düşük olduğudur. Bu konuyu da açıklığa kavuşturmak bakımından bir hasar hesaplama örneği aşağıda paylaşılmıştır. 

Görselde de görüldüğü üzere hasar oranı %100 olmasına rağmen müşterek sigorta ve muafiyet oranları kayısı ürününde yüksek olduğu için standart TARSİM poliçesinde sigorta bedelinin yarısı civarında bir tazminat söz konusudur. Ek prim ödemesiyle müşterek sigorta oranı 10 puan aşağıya çekilen poliçede ise tazminat oranı  %60 olarak gözükmektedir. Bu alternatif poliçe uygulamaları sizlere acenteniz tarafından teklif edilecektir.

Değerli üreticiler, daha detaylı bilgileri www.tarsim.gov.tr web adresinden veya TARSİM bölge koordinatörlüklerinden edinebilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar