TARSİM Hasar Bildirimi Ve Tespiti Nasıl Yapılır ? (Hayvancılık)

TARSİM kapsamında hayvan hayat sigorta poliçesi düzenlenen varlıklarınızda, poliçenizin kapsamındaki risklerin gerçekleşmesi durumunda (Hayvan hastalıkları, cerrahi müdahale, yavru atma veya ölümü, kaza, vahşi hayvan saldırısı, yangın, terör, hırsızlık, biyo güvenlikli işletmelerde şap hastalığı) yapılacak ilk iş diret olarak TARSİM ihbar hatlarına en geç 24  saat içerisinde hasar ihbarında bulunmak olmalıdır.

Bitkisel üretimde TARSİM’e hasar ihbarını İmeceMobil üzerinden tek tuşla yapabilirsiniz. İmeceMobil’i uygulama dükkanlarından telefonunuza ücretsiz indirebilirsiniz.

Hasar ihbarından sonra

Veteriner hekim eksperler gelerek hasar tespit raporu düzenleyeceklerdir. Eksper raporlarında ölen hayvanın değerlendirilebilecek kısımlarının değeri (deri ve et)  tespit edilecek ve hasardan düşülecektir. Ölümlerde bu işlem yapılmamaktadır. Yavru atmalarda hayvan sigorta bedelinin büyükbaş hayvanlarda %15, küçükbaş hayvanlarda %10 oranındaki kısmı hasar olarak ödenmektedir. Hasar ihbarı sonrası işlemler aşağıdaki iş akışına göre gerçekleşmektedir.

Şemada görüldüğü gibi eksperlerin hasar tespit raporlarından sonra eğer ödeme yapılması gereken oranda bir hasar mevcut ise bu ödemeler direkt sizin hesabınıza yapılmaktadır.

TARSİM sisteminin en çok merak edilen konularından birisi de hasar ödeme miktarlarının neden beklenenden düşük olduğudur. Bu konuyu da açıklığa kavuşturmak bakımından bir hasar hesaplama örneği aşağıda paylaşılmıştır. Ancak ödemeler ürünler için belirlenmiş muafiyet ve müşterek sigorta oranlarına, hasar oranına, poliçedeki sigorta tutarına göre değişkenlik göstermektedir. 

Görselde görüldüğü üzere hasar oranı %100 olarak gerçekleşmiş, hayvanların tamamında ölüm olduğu için kullanılabilir kısım hesaplanmamıştır. Örneğimizde ayrıca muafiyet olmadığı, sadece müşterek sigorta indirimi uygulandığı gözükmektedir. Hayvancılık TARSİM poliçelerinde muafiyet oranları ne kadar yüksek ise prim o kadar düşük olmaktadır.  Örnekte olmamakla birlikte muafiyet oranının hayvancılık projelerinde baş olarak uygulandığı unutulmamalıdır. Yani örnekte eğer muafiyet   %20 olsaydı 20 baş hayvan hasar hesaplaması dışında tutulacaktı.

Değerli üreticiler, daha detaylı bilgileri www.tarsim.gov.tr web adresinden veya TARSİM bölge koordinatörlüklerinden edinebilirsiniz.

TARSİM hayvan hayat sigortası yaptırmak istediğiniz takdirde, İmeceMobil üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz tercih edeceğiniz İş Bankası Şubesi’ne yönlendirilecektir.

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar