Tarımsal Krediye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur ?

Tarımsal faaliyetleriniz için gerektiğinde kredi kullanmak işlerinizi ve cebinizi rahatlatır. Daha önceki yazılarımızda hangi amaçlar için hangi tür krediye başvurabileceğinizi konuşmuştuk. Fakat, kredi kullanacaksanız bunun zamanlaması önemlidir. Bildiğiniz gibi kredi almanın maliyetleri vardır. Kredi aldığınızda, gelecekteki gelirlerinizle sadece anaparayı değil, faiz, komisyon, sigorta gibi başka maliyetleri de ödemeyi taahhüt ediyorsunuz demektir. Bu taahhütleri yerine getiremezseniz ve gecikmeye düşerseniz, kredi siciliniz bozulur ve yasal takibe de düşebilirsiniz. Bu nedenle, hangi durumlarda, ne zaman, hangi şartlarla krediye ihtiyacınız olduğunu iyi belirlemeniz gerekir. Bunu yaptığınızda ileride sıkıntıya düşmezsiniz.

Bir krediye başvurmadan önce elinizdeki varlıkları, yıl içerisinde elde edeceğiniz gelirleri ve yapacağınız harcamaları, ödemeleri gözden geçirmeniz gerekecektir.

Varlıklar, Gelirler:

  • Nakit ve nakite çevrilebilir varlıklar (depodaki ürün, altın vb.)
  • Malzeme ve girdi stoklarınız
  • Ürün satış gelirleri (bitkisel ürün, hayvan vb.)
  • Diğer gelirler (kira, maaş, destekleme, vb.)
  • Alacaklar

Borçlar, Harcamalar:

  • Tarımsal üretim giderleri
  • Devam eden yatırımlar
  • Kira ödemeleri
  • Aile ihtiyaçları, geçim giderleri
  • Borçlar (banka, açık hesap)

Gelir ve giderleri tespit ettikten sonra, önemli olan bu gelir ve giderlerin ne zaman gerçekleşeceğidir. Gelirlerin giderleri karşılayamadığı zamanlarda krediye ihtiyacınız olacak demektir. Çiftçilerimiz genellikle yıl boyunca sürekli harcama yaparlar, ama hasattan sonra bir ya da birkaç seferde ellerine toplu para geçer. Hayvancılık yapan veya seracılık yapan işletmelerde ise gelirler yıla yaygın olarak daha fazla sayıda olabilir. Bütün bunları dikkate alarak, ne zaman ve ne kadar kredi ihtiyacınız olduğunu doğru tespit etmelisiniz. Hem gereğinden fazla, hem de gereğinden önce kredi kullanmamış olursunuz. Böylece finans kuruluşuna daha az faiz ödersiniz ve karlılığınızı artırabilirsiniz. Birçok çiftçinin kredi kullanırken, bu hesaplamayı yapmadığı için gereksiz miktarda borca girdiğini ve faiz ödediğine şahit oluyoruz.

Gelir gider zamanlaması da kredi ihtiyacının tespitinde çok önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Mesela toplam gelirleriniz giderlerinizden fazla olsa bile örneğin gelecek yıl Haziran ayında buğdaydan elde edeceğiniz gelir bu yıl Ekim ayında buğday ekimi için yapacağınız giderler için fayda sağlamayacaktır. Ancak Ekim ayında alacağınız kredinin geri ödemesi için kullanılabilecektir.

Gelir ve giderlerinizi kolayca takip etmek, şubeye gitmeden İş Bankası’na tarımsal kredi veya İmece Kart başvurunuzu yapmak için İmeceMobil’i telefonunuza ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar