Tarımsal Kredi Borcumu Geciktirirsem Ne Olur ?

Daha önceki yazılarımızda, çiftçilerin yıl boyu harcama yapmak zorunda olduğunu, parayı ise yılın sadece belli dönemlerinde kazandığını yazmıştık. Bu yüzden de yıl içerisinde çiftçinin krediye ihtiyacı olduğunu belirtmiştik. Yani kredi sizin için gereklidir. Fakat hiçbir kredi faizsiz ve masrafsız değildir. Kredileri vadesinde ödeyebildiğiniz zaman sizler için faydalıdır. Bu yüzden kredilerinizin vadesini çok iyi takip etmelisiniz ve “Krediyi banka takip etsin, vadesinde beni arasın” dememelisiniz. Çünkü ödemelerinizi geciktirirseniz sizin için birçok olumsuz durum meydana gelir.

Peki geciktiğinizde ne olur?

Bankanız önce sizinle görüşüp problemin ne olduğunu anlamaya çalışacaktır. Bankaya probleminizi anlatırken, şeffaf ve detaylı bir şekilde anlatın. Hasadınız kötü mü geçti? Düşük fiyata mı sattınız? Veya sattınız, ama parasını mı alamadınız? İyi niyetinizi gösterin. Bu borcu nasıl ve ne zaman kapatabileceğinizi anlatın. Banka sizi ne kadar iyi anlarsa, size o kadar yardımcı olabilir. Sizi icra takibine almadan, öteleme veya yapılandırma imkânı sunabilir.

Eğer sadece birkaç hafta gecikecekseniz, şubeniz sizin lehinize inisiyatif kullanarak bekleyebilir. Her durumda, gecikmeniz tüm bankaların bilgi verdiği merkezi kredi bürosuna otomatik olarak raporlanır. Yani artık mesele bankanızı aşmış demektir. İleride tekrar krediye başvurduğunuzda tüm bankalar bu gecikmelerinizi görür. Kredinize artık gecikme faizi de işlemeye başlar.

Ödemeniz daha da gecikirse, artık bankanız sizi idari takibe almak zorunda kalır ve mesele artık şubenizi aşar. Artık sizi bankanın genel müdürlüğü ve avukatları aramaya başlar. Gecikme ikinci aya girdiğinde banka hem size, hem de kefillerinize ihbarname gönderebilir, ve borcunuzu bir an evvel ödemenizi, aksi takdirde hakkınızda yasal takip, yani icra takibi başlatılacağını bildirir. Yasal takip, kanunen, kredinizin geciktiği 90. günden itibaren başlar.

Yasal takip hem sizin sicilinizi bozar, hem de size çok yüksek masraflar çıkarır. Çünkü artık takip ve avukat masrafları da borcunuza eklenir. Yasal takip bankanızı da çok sıkıntıya sokar. Kanuna göre, bir kredi yasal takibe girdiğinde, artık bankanızın yeni krediler vermesi zorlaşır. Bankanın sermayesi zora girer. Banka var gücüyle sizin yasal takipteki kredinizi çözmeye uğraşır. Malınızdan, kefillerinizden alacağını tahsil etmekle uğraşmak zorunda kalır.

Değerli çiftçiler, sizlere tavsiyemiz, hasadınızı yaptığınızda önce kredinizi kapatın ve ne yapın edin, gecikmeye, hele hele yasal takibe düşmeyin. Kredi sicilinizi ne kadar temiz tutarsanız, gelecekte o kadar rahat kredi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Değerli çiftçiler, İş Bankası İmece Karta hem İş Bankası şubelerinden, hem de cep telefonlarınıza İmeceMobil uygulamasını indirerek, İmeceMobil’den bankaya gitmeden başvurabilirsiniz. İmece Kartlara kampanyalı satış yapan markaları ve kampanya koşullarını da İmeceMobil’de görebilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar