Tarımsal Girdi Alımında Kullanılan Kartlar – İmece Kart

Bildiğiniz gibi ülkemizde milyonlarca insan, nakit kullanmadan, kredi kartı ile alışveriş yapıyor ve kart harcamalarını 1 ay sonra faizsiz olarak bankaya geri ödüyor. Çiftçiler aylık maaşlı çalışmadığı için, ayda bir ödemeli kredi kartlar uygun değildir. Üstelik çiftçilerin ihtiyaçları da farklı. Bunu bilen bankalar çiftçilere özel tarımsal kartları çıkarttılar. Mesela İş Bankası’nın İmece Kartı da böyle bir kart! Yıl boyunca tarımsal ihtiyaçlarınızı bu kartlarla satın alıp, hasattan sonra, yani elinize para geçtiğinde ödeme yapabiliyorsunuz. Yani bu kartlar 1 yıla kadar vadeli. Üstelik bankanın anlaşmalı olduğu gübreci, yemci veya akaryakıt istasyonlarından alışveriş yaptığınızda, harcamanıza 6 aya kadar faiz işlemiyor. Peki bu ne demek?

Farz edelim, bir İmece Kartınız var ve kartın vadesi Aralık ayı olsun. Bu kartla Ocak ayında  6 ay faizsiz dönemli alışveriş anlaşması olan bir gübreciden kartla gübre aldınız. Alışverişi yaptıktan sonraki ilk altı ay harcamanıza hiç faiz işlemeyecektir. Altıncı ay yani Haziran ayında kartınıza ödeme yaparsınız, hiç faiz ödemeden gübrenizi almış olursunuz. Fakat 6 aydan sonraki dönemde, kartınızın son vadesi olan Aralık ayına kadar kadar olan dönemde harcamanıza faiz işleyecektir. Sonuç olarak, yıllık faizin %12 olduğu ve sizin de alışverişi 6 ay faize bıraktığınız bir durumu düşünecek olursak, %6 faiz ile kredi kullanarak tarımsal girdiyi almış olacağınızı söyleyebiliriz. Yıllık faiz %20 olduğunda, bu maliyet yaklaşık %8’e denk gelecektir.

Karttaki limitinizin belli bir kısmı ile Bankamatik’lerden nakit de çekebilirsiniz. Nakit çekimlerde ise çektiğiniz günden başlayarak vade sonuna kadar faiz işletilmeye başlayacaktır. Ne kadar nakit çekebileceğiniz ile ilgili bilgi almak için Şubenizle görüşebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, bu kartların en avantajlı tarafı anlaşmalı işyerlerinden yapacağınız alışverişler. Bankanıza hangi işyerlerinde kampanya olduğunu mutlaka sorunuz. Günümüzde, bu kartlarla TARSİM sigortası bile yaptırmak mümkün. Kartınızın limitini anlaşmalı işyerlerinde ne kadar çok kullanırsanız, sizin için o kadar iyi. Nakit ihtiyacınız olduğunda, elbette kartınızla ATM’lerden nakit de çekebilirsiniz. Ama bu durumda kart bakiyenizi ne kadar erken ödeyebilirseniz, o kadar daha az faiz ödemiş olursunuz.

Değerli çiftçiler, İş Bankası İmece Karta hem İş Bankası şubelerinden, hem de cep telefonlarınıza İmeceMobil uygulamasını indirerek, İmeceMobil’den bankaya gitmeden başvurabilirsiniz. İmece Kartlara kampanyalı satış yapan markaları ve kampanya koşullarını da İmeceMobil’de görebilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar