Tarımsal Danışman, Ziraat Mühendisi ve Veterinerlere Nasıl Ulaşırım?

Tarım basit gibi gözükse de çok bilinmeyenli olmasından kaynaklı hesaplanması veya tahmin edilmesi zor bir meslek olduğunu hepimiz yaşayarak biliyoruz.  Bitkisel üretim ile uğraşıyorsak canlı, toprak, iklim, diğer faydalı ve zararlı canlıların özelliklerini bilmek veya birbirleri arası ilişki ve  reaksiyonları tahmin etmek tecrübe ve uzmanlık gerektiriyor. Doğal olarak her uzman her alandan anlaması beklenmemelidir. Bu nedenle her konuyu işin erbabına sormak çözüm bulmak için etkili olacaktır.

Ziraat bünyesinde 13 adet branş içeren bir daldır.

Her branşın da kendine ait alt branşları olabilmektedir. Örneğin Toprak bölümünden mezun uzman toprağın yapısından, bitki beslemesinden çok iyi bilgilere sahip olabilirken hastalık veya zararlı konusunda yüzeysel bilgilere sahip olması normaldir. Bu nedenle Danışmanların etkin kullanımı soruyu ya da sorunu doğru uzmana götürmek ile mümkün olduğunu unutmamak gerekir.

İşte tam da bu nedenleri göz önüne alınarak İmeceMobil Uzmana sor bölümünde her konunun uzun yıllar deneyimli uzmanlarını bünyesine alarak hizmet vermektedir.

Biz uzmanların amacı ve görevi 

Teorik bilgilerden yola çıkarak pratiği geliştirmek ve bu sürecin sonunda üreticilerimizin verimliliği ve karlılığı artırmaktır. Siz üreticilerin amacı pratik bilgilerinizi fenni bilgiler ile geliştirerek mesleki ilerleme sağlamak ve işletmeyi daha sürdürülebilir ve karlı kılmayı hedeflemektir. 

İşte tamda bu noktada her iki meslek grubunun birbirlerini çok iyi anlaması ve değerlendirmesi hatta birbirlerine karşı empatiye açık olması gerekmektedir.  Hiç bir meslek kısa sürede öğrenilmiyor. Kısa zamanda başarılı çiftçi olunmadığı gibi kısa zamanda tecrübeli mühendis/veteriner ya da danışman da olunamıyor. Bu nedenle bazı zamanlar birbirlerini iyi anlamaları birbirlerinin yetişmesine imkan sağlamaları gerekmektedir.

Unutmayalım ki biz danışman mühendis veya veterinlerin amacı sizlerin teknik, bilgi ve becerilerinizin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Sizler bize destek olmanız durumunda bizler daha başarılı olacağınızdan kuşkunuz olmasın.

Etrafınızda iyi danışmanlar yoksa o toplumda bilgi ve tecrübeleri paylaşmayan ketum üreticiler var demek olduğunu unutmayalım lütfen.

Yine bilgi ve tecrübenin kaynağı nereden gelirse gelsin değerli olduğunu, saygıyı hak ettiğini bilmemiz ve buna göre davranmamız  gerektiğini hatırlatmak isterim.

Üreticiler olarak meslek uzmanlarımızı etkin ve verimli kullanmanın sonuçta size fayda sağlayacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle sorun veya sorularınızı, tarla veya üretim koşullarınızı detaylı yazmanızı ya da anlatmanızı öneririz. Danışmanlardan ezber bilgilerden çok size özel hesaplanabilir veriler ile yaklaşmanız üretiminize çok büyük katkıları olacaktır. Örneğin buğday ekeceğim hangi gübre kullanmalıyım sorusu yerine toprak analizim budur. Nasıl bir gübreleme programı önerirsiniz sorusu sizin doğru çözümler bulmanıza katkı sağlayacaktır.

Değerli üreticiler,  Bu süreçte iki grubun işbirliğine açık olması, ortak bir dil geliştirmesi ve kimsenin kimseden üstün olmadığının bilinmesi önemlidir.

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar