Tarımda Gelir ve Gider Yönetimi

Televizyonda rastladığım bir haberde spiker şöyle diyordu:

“Çorumda kayıt tutmaya başlayan bir çiftçi şehirde okuyan çocuklarına harçlık vermekte zorlanırken iki yıl sonra şehirden ev almak için araştırma yapıyor”

Burada ilk soru şudur: Kayıt tutmaktan ne anlıyoruz?

Kayıt tutmak, işletmeniz için yaptığınız tüm harcamaları ve kazandığınız tüm gelirleri bir deftere, ya da cep telefonunuza veya bilgisayara düzenli bir şekilde yazmaktır. Bir çiftçi olarak, aslında siz de bir şirket sayılırsınız. Nasıl ki şirketler muhasebe kayıtları tutuyorlar ve bütçe yapıyorlar, çiftçilerin de kayıt tutması başarılı bir işletme olmak için gereklidir.

İkinci soru: Harcamalarınızı ve gelirlerinizi kaydetmenizin size ne faydası olabilir?

Kayıt tuttuğunuzda giderlerinizi azaltma, gelirlerinizi ise artırmanın çarelerini, yani kârınızı artırmanın yollarını daha rahat görebilirsiniz.

Yoksa içinizden “Ben zaten aklımdan yapıyorum” mu diyorsunuz? Doğru! Hafızanıza güvenmenize bir şey diyemeyiz. Peki, geçen yıl veya iki üç yıl önce gübre, mazot veya yem masrafınız ne kadar olmuştu, hasatta elinizde ne kadar para kalmıştı hatırlıyor musunuz? Daha önemlisi, geçmişe ve bugüne bakarak önümüzdeki yıl ne kadar girdiye, paraya ihtiyacınız olacak, kolayca tahmin edebilir misiniz? İşte mesele geleceği anlamak olunca hafızanıza değil, elinizdeki kayıtlara güvenmek çok daha kolaydır. Yani kayıt tutmanın en önemli faydası planlama yapabilmektir.

Gelir ve giderlerinizi tarihlendirerek düzenli bir şekilde not etmeye başladığınızda, yıl sonunda ne kadar kazanacağınızı planlayabilecek ve belki de tasarruflarınızla bir ev alabileceğinizi, ya da makinenizi yenileyebileceğinizi göreceksiniz. Eğer bankadan kredi çekecekseniz, kayıtlarınız varsa, bankanın size soracağı soruları da daha rahat cevaplayabilirsiniz. Bankalar kayıt tutan çiftçilere daha fazla itimat ederler. Mevcutta krediniz varsa, taksitlerinizi gecikmeden ödemek de kayıtlarınız varsa daha kolay. Dolayısıyla, kayıt tutmanın bir başka faydası sizi tasarruf etmeye daha fazla zorlamasıdır.

Peki kayıt nasıl tutulur?

Kayıt tutmanın birçok farklı yolu var. Tarım ve Orman İlçe Müdürlüklerine gidip çiftçi kayıt defteri talep edebilirsiniz. Veya kendi defterinizi kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Giderlerinizi ayrı bir yere, gelirlerinizi ayrı bir yere açıklamasıyla birlikte yazabilirsiniz. Her bir tarlanız veya ürününüz için farklı sayfalar kullanabilirsiniz. Aileniz için yaptığınız harcamaları “tarım-dışı” diye ayrı bir başlıkta not edebilirsiniz. Kayıtlarınızı bilgisayarda veya telefonunuzda tutabilirseniz, defter kalem taşımanıza da lüzum yoktur.

Son zamanlarda gelir-gider kayıtlarını tutmanız için farklı çözümler de sunulmaya başladı. Örneğin İmeceMobil içerisindeki “Gelir-Gider Hesaplama” özelliğini kullanarak farklı kategoriler altında sınıflandırılmış gider kalemlerine kayıt yapabilirsiniz. Bu özelliği örneğin “süt kayıtlarınızı” tutmak için de kullanabilirsiniz. Telefonunuzu kaybetseniz bile aynı telefon numarası üzerinden İmeceMobil’i yeniden yüklediğinizde süt kayıtlarınıza veya gelir-gider kayıtlarınıza ulaşabilirsiniz.

Diğer Paylaşımlar