Tarım Fuarları

Tarım Fuarları, sergiler, festivaller tüm tarım paydaşlarının bir araya geldiği, hem bilgi paylaştığı, hem de ürün alış verişinde bulunduğu, yani herkesin kazandığı yerlerdir. Her bölgede veya ilde ara ara fuarlar yapılıyor. Sizin yaşadığınız ilde yapılan fuarları mutlaka duyuyorsunuzdur.

Bu fuarlara, girdi satıcıları, traktör, makine-ekipman üreticileri, tüccarlar, sanayiciler, bankalar, sigorta şirketleri, kamu kuruluşları gibi tarım sektörü ile ilgili herkes katılıyor, ya stand açıyorlar ya da ziyaret ediyorlar. Böyle bir buluşmadan bir çiftçi olarak ne beklemeliyim, nasıl istifade edebilirim diye kendimize sormamız gerekir.

Fuarların en büyük artısı, yeni girdileri, makineleri, ürün çeşitlerini bir arada görmenizdir. Biliyorsunuz, tarım sektöründe sürekli araştırmalar, geliştirmeler oluyor. Bir çiftçi olarak, bunların hepsini, hızlıca, hem de görerek, dokunarak öğrenmeniz mümkün değil. Bu açıdan fuarlar en güzel fırsatlardır. Eğer yeniliklere meraklıysanız ve yeni teknolojilere ihtiyacınız varsa, en iyi öğrenebileceğiniz yer, fuarlardır.

Fuarlara katılmanın bir artısı da; her firma fuarlara özel kampanyalar yaptıkları ve bu kampanyalardan faydalanabilecek olmanızdır. Traktörde, makinede, tohumda, yemde, hatta kredilerde bile en iyi fırsatları fuarlarda bulabilirsiniz. Alternatif girdileri ve birbirleri ile olan farklılıkları bu fuarlarda tespit edebilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. En sıkı pazarlığı bu fuarlarda yaparak maliyetlerinizi azaltabilirsiniz. Çünkü fuarlara gelen firmalar da satış yapmak için gelirler. İhtiyacınız olan ne varsa, söz konusu firmaların stantlarını tek tek gezerek ihtiyacınızı anlatabilir ve uygun gördüğünüz ürünü bulduğunuzda pazarlık yapabilirsiniz.

Bankalar da fuarlara özel kredi kampanyalar düzenlerler. Faizde, komisyonda indirim yapabilirler. Başvurunuzu fuarda yaptığınızda söz konusu imkanlardan da faydalanabileceğinizi unutmamalısınız.

Fuarlara katılmanıza neden diğer bir husus da; fuarlara sadece ihtiyacınızı satın almak için değil, ürününüz varsa satmak için de gidebileceğinizdir. İlerisi için satış bağlantısı yapmak, yeni alıcılar bulmak için de, size uygun firmaları ziyaret edebilirsiniz.

Fuarlarda tanıştığınız firmalara o gün ihtiyacınız olmasa bile, ileride ihtiyacınız olabilir. O yüzden, fuarlara gittiğinizde, ileriyi de düşünerek, ne kadar çok insanla ya da firmalarla tanışırsanız, gelecekte ihtiyacınız olduğunda arayarak sorularınızı sorabilir veya yardım isteyebilirsiniz.

Fuarlara giderken, sadece kendiniz değil, aileniz, çocuklarınız, hatta işçilerinizle birlikte gitmeye çalışın. Böylece onların da tarımdaki gelişmeleri görmelerini, öğrenmelerini sağlayın. Bu durum onların da vizyonunu açacak, motivasyonunu artıracaktır.

Son zamanlarda salgın hastalık nedeniyle birçok fuar iptal edildi. Şimdi artık sanal, yani internetten fuarlar düzenlenmeye başlandı. Umarız pandemi biter ve hep birlikte yeniden eskisi gibi yüz yüze iletişime devam ederiz.

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar