Sözleşmeli Üretim Nedir? Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bir Atasözümüz vardır: “Taşı delen suyun gücü değil, sürekliliğidir”

Açığa yapılan, yani pazarı, fiyatı belli olmadan yapılan üretimler bazen kazandırmakta, bazen de zarar ettirmektedir. Bir üretici zarar ettiğinde telafisi uzun yıllar alabiliyor. Çünkü artık, eskisi gibi, üretmek sadece işgücüne bağlı değil. Üretim sermaye ile oluyor. Zarar ettiğinizde sadece emeğinizi değil, sermayenizi de kaybediyorsunuz. Bazen fiyat istediğiniz kadar yüksek olmuyor, doğru! Ama üretim alanını ve verimliliği artırabildiğinizde gelirinizi de artırabiliyoruz. Önemli olan bazen kazanmak değil, sürekli kazanıyor olmaktır.

İşte bunu yapabilmenin bir yolu sözleşmeli üretimdir. Üretime başlamadan önce, sizinle alıcı arasında, her ikinizin de menfaatini koruyacak, yazılı bir akit yapıp, ona göre üretmeye sözleşmeli tarım ya da sözleşmeli üretim deniyor. Ülkemizde şeker pancarı, tütün ve haşhaş zorunlu olarak sözleşmeli üretiliyor. Biliyorsunuz, sanayilik domates, broiler piliç, patates ve tohumluk üretimlerinde de sözleşmeli üretim çok yoğun. Gelişmiş ülkelerde de neredeyse her ürün için sözleşmeli tarım yapılıyor.

Ülkemizde sözleşmeli üreten çiftçiler genellikle memnun. Fakat zaman zaman hem çiftçi, hem de alıcı arasında problemler yaşanabiliyor. Bunu dikkate alarak, sözleşmeli üretimde nelere dikkat etmek lazım, sizlere aktarmak istedik.

Öncelikle, bu işin bir kanunu olduğunu unutmayalım. İnternette “sözleşmeli üretim yönetmeliği” yazarsanız, devletin bu iş için duyurduğu kuralları görebilirsiniz. Buna göre, imzalayacağınız sözleşmede üreteceğiniz ürünün üretim şekli, cinsi, miktarı, fiyatı, fiyatın hesaplanma şekli, hasat ve teslim tarihi, fire oranı, eğer alıcıdan avans alacaksanız veya girdi alacaksanız, bu avansların şekli, bütün bunların sözleşmede düzgün bir şekilde olması lazımdır.

Bir başka husus

Eğer don, kuraklık, sel gibi doğal afetler olursa, alıcının sizden tazminat talep etmeyeceğinin de sözleşmede belirtilmesi gerekiyor. Tabi sigorta yaptırırsanız, zaten zararın büyük kısmı sigortadan karşılayabilirsiniz.

Size bir başka tavsiyemiz, eğer daha önce hiç sözleşmeli üretim yapmadıysanız veya çekiniyorsanız, tek başınıza hareket etmeyin. Birkaç komşunuzla bir araya gelerek, veya kooperatif olarak toplu bir sözleşme yaparsanız güç birliği de yapmış olursunuz. Tek seferde daha fazla üretim olacağı için, böyle yapmak alıcı firmanın da işine gelecektir.

Sözleşmeli üretimin  en büyük faydası planlı ve kaliteli üretimdir. Bu yapılabilirse hem siz kendinizi güvende hissedersiniz, kazancınız da kalıcı olabilir.

Unutmayalım bazen çok kazanmak değil, istikrarlı şekilde kazanmaktır önemli olan.

Tarlanızın konumuna özgü tarımsal hava durumu ve uyarılar almak için İmeceMobil’i Ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar