makine ve ekipman

Makina ve Ekipman Alırken Püf Noktalar

Günümüzde artık makinesiz tarım ekonomik olarak pek mümkün değildir. Bazı işlerde hala insan gücüne ihtiyaç olsa da, her gün yeni bir makine veya ekipman çıkıyor. Bu güzel bir durum, çünkü hem zamanınız kısalıyor, hem de işçilik maliyetiniz azalıyor. Fakat makineler ucuz yatırımlar değil. Satın alırken ve kullanırken dikkatli olmanız ve paranızın hakkını almanız lazım.

Bunun için, birinci husus, sizin de bildiğiniz gibi, traktörünüzle ekipmanlarınızın birbirine uygun olması. Mesela, büyük traktörünüz varken, küçük makine kullanmak israf demektir. Küçük traktörünüz varsa da, büyük makinelerle traktörü zorlarsanız, boşuna para kaybedersiniz. Eğer traktörü büyütecekseniz, makinelerinizi de, hatta römorkunuzu da değiştirmek için bir plan yapmalısınız. Nasıl bir traktör seçeceğiniz, yetiştirdiğiniz ürünle de alakalı. Her üründe traktörün yıllık çalışma saati farklı olur. Bu konuları traktör satın alacağınız bayi ile mutlaka konuşun. En baştan doğru bir seçim yaparsanız, ileride tarlada veya hasatta iken başınız ağrımaz. Biliyorsunuz, tarlada iken, “tırnağın varsa, başını kaşı” derler.

Sıralı ekilen ürünlerde, sıra arası çapa için tek çeker traktör idealdir. Fakat yoğun sulanan ağır topraklarda çift çekere ihtiyaç vardır. Kuru tarlalarda ise, traktörün toprağa tutunması için geniş yanaklı arka lastik kullanılması lazım. Lastiğiniz ister geniş ister dar yanaklı olsun, lastik genişliği ile pulluğunuzun genişliğinin aynı olması gerekir. Böylece traktörünüzün lastik tabanı, pulluğun çizgisine rahatça oturur, ve traktör pulluğu çok daha kolay çeker.

Günümüzde

artık traktörlerin gücü çok arttığı için, tarladaki işleri tek seferde ve daha kısa sürede yapacak “kombine” makineler satılıyor. Aynı anda çizel pulluk, diskaro veya merdaneyi birleştiren kombine toprak işleme makineleri size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Hatta artık hem önüne hem de arkasına makine bağlanabilen traktörler var. Tabi bunları yapabilmek için traktörünüzün çeki performansına, hidrolik kaldırma kapasitesine, makine ve damperlere göndereceği hidrolik yağın yeterli olmasına bakmanız lazım. Traktör ve makinelerinizi incelerken, traktörün iki aksı arasında, üreticilerin deyimiyle “sal mesafesi”ni de ayarlamanız lazım.

Makine ekipman seçerken, çevrenizde aynı ekipmanı kullanan üreticilerden görüş almanız faydalı olur. Diğer çiftçiler mutlu mu, değil mi? İster traktör, ister makine alın, her durumda, yedek parça ve yetkili servis imkanlarını, hatta mümkünse ek garanti imkanlarını soruşturmanız doğru olur.

Tarlanızın konumuna özgü tarımsal hava durumu ve uyarılar almak için İmeceMobil’i Ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

 

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar