Lisanslı Depo Ve Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) Nedir ?

Bildiğiniz gibi, ülkemizde birçok ürünün hasadı yaz ve sonbahar aylarında yapılır. Tüm çiftçiler aynı anda hasat yaptığında piyasaya bir anda devasa miktarda ürün çıkar. Bu kadar ürünü bir anda işlemek, tüketmek elbette mümkün değil. Bu işin bir de fiyat tarafı var. Bu kadar ürün bir anda satılmaya çalışıldığında ürünün fiyatı, doğal olarak, aniden düşer. Hem çiftçi daha az kazanır, hem de tüccarlar ve sanayiciler bu kadar ürünle baş edemez. Şimdi şöyle diyebilirsiniz: “Ürünü hemen satmayıp ne yapacağım? Depom yok. Depo kiralasam masrafı çok. Üstüne bir de borcum var, alacaklı beklemiyor!” İşte tüm bu sorunlarınıza çare olması için devletin kanunlarıyla çalışan bir “Lisanslı Depoculuk” sistemi var.

Peki, lisanslı depoculuk ne anlama geliyor?

Devletin izni ve kontrolü ile faaliyet gösteren depocular, sizin ürününüzü depolarına koyup, istediğiniz zaman satmanıza imkan tanıyor. Üstelik, hem ürününüzü depoya taşımak için, hem depoya koymadan önce yapılacak analiz için, hem de depocunun kirası için devlet hem size, hem de depocuya destek veriyor. Yani siz çok az bir masrafla, son derece kaliteli ve modern depolarda ürününüzü yıl boyunca saklayabiliyorsunuz. Ürününüzü daha iyi fiyata satabilmek için bekletebiliyorsunuz.

Şaşırdınız değil mi? Peki ya sorarsanız: “İyi de, borcum varsa, depoda duran ürünün bana ne faydası var”. İşte depoya koyduğunuz ürün için depocu size bir ürün senedi hazırlıyor.

O senetle bankalardan kredi de çekebiliyorsunuz. Mesela İş Bankası bu senetler karşılığında kredi veriyor. Hatta bu krediye başvurmak için şubeye gitmenize bile gerek yok. Banka’nın İmeceMobil uygulamasını cebinize indirin ve orada “ELÜS Karşılığı Kredi”ye tıklayıp başvurunuzu yapın. Kredi kullanmayacak olsanız dahi, yalnızca ELÜS yatırım hesabı açtırmak için de İmeceMobil üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

ELÜS, Elektronik Ürün Senedi’nin kısaltması. Yani başvuru için senedinizi kağıt üzerinde taşımanıza da gerek yok. Çünkü depolar senedi elektronik olarak oluşturuyor. Bankalar sizlerin ürün senedine internetten ulaşıp ürününüzün depoda olduğunu görüyor ve ürününüzü teminat kabul edip size kredi veriyor. Depodaki ürünüme ne olacak, çürüyecek mi, çalınacak mı diye de korkmayın. Çünkü ürününüzü korumak için hem sigorta hem de tazmin fonu var. Senetlerinizin internetten alım satımını yürütmek için bir de devletin kontrolünde borsa kuruldu.

Bu borsanın adı Türkiye Ürün İhtisas Borsası, kısa adıyla TÜRİB. Ürün senetleri ile ilgili çok daha detaylı bilgiye Ticaret Bakanlığı’nın web sitesinden veya TÜRİB’in web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar