Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kredi derken, finans kuruluşlarından kullanabileceğiniz kredileri kastediyoruz. Gayri resmi olarak piyasada faizle borç veren insanlar her zaman bankalardan çok daha maliyetlidir ve kanuni denetim olmadığı için tehlikelidir.

  • Tarım kredisi veren bankaları araştırma. İhtiyacınıza uygun kredi çeşidi
  • Faiz oranları (sabit mi, değişken mi?)
  • Kredinin ne kadarı elinize geçecek? (komisyon, masraf)
  • Kredinin vadesi, geri ödeme tarihleri
  • Teminat (kefil, ipotek, rehin)
  • Kredi dışındaki ürünler (sigorta, otomatik ödeme, internet bankacılığı vb.)

Öncelikle, kredi kullanacağınız bankanın sizin dilinizden, tarımdan anlaması, tarıma özel kredi vermesi önemlidir. Yanlışlıkla tarım dışı bir kredi kullanırsanız, sonrasında hataları telafi etmek sizin için de banka için de çok zordur.

İkinci olarak, kredinin faiz oranını, komisyonunu sorgulamalısınız. Krediyi çekerken elinize ne kadar para geçeceğini ve geri öderken yaklaşık olarak ne kadar geri ödeme yapacağınızı önceden konuşmalısınız.

Bir diğer husus, krediyi ne zaman ödeyeceğinizdir. Geri ödeme tarihleri hasadınıza, tahsilat dönemlerinize uygun olmalıdır. Elinizde para olmayacak zamanlarda kredi vadeniz gelirse boşu boşuna gecikmeye düşersiniz.

Dördüncü husus, kredi için istenen teminatlardır. Bankalar kredi için başvuran herkesin kredi siciline ve kredi notuna bakarlar. Kredi notunuz yüksekse ve küçük miktarda kredi istiyorsanız, banka sizden herhangi bir teminat istemeyebilir. Fakat diğer durumlarda kendinize itibarlı bir kefil bulmak veya bankaya bir ipotek veya taşıt rehni vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu tür teminatları sunduğunuzda, imzaladığınız belgeleri, bu belgelerde yer alan tutarları mutlaka kontrol ediniz.

Son husus, kredi için gittiğinizde alabileceğiniz diğer hizmetlerdir. Bankalar kredisi onaylanan çiftçiye, mutlaka uygun bir sigorta yaptırmak isteyecektir. En çok uygulanan sigorta çeşitleri hayat sigortası, ferdi kaza sigortası ve TARSİM sigortasıdır. Bu sigortalar sizleri, ailenizi, ürününüzü korumak için yapılan faydalı sigortalardır. Fakat size önerilen sigortalar için ödeyeceğiniz primi, sigortanın başlangıç bitiş tarihini, hangi riskleri kapsadığını mutlaka sormalısınız.

Sigorta poliçenizi de mutlaka isteyiniz ve okuyunuz. Sigortadan başka, otomatik fatura ödeme, kredi kartı gibi ürünler öneriliyorsa, bu ürünlerin de şartlarını mutlaka bankadaki müşteri temsilcinizle tartışınız, konuşunuz. Aylık düzenli geliriniz yoksa, kredi kartı gibi ürünleri kesinlikle almayınız; gelir elde etmediğiniz dönemlerde ödeme yapmanızı gerektirecek bankacılık ürünlerinden uzak durmanız, ihtiyaç duyduğunuzda kredi kullanabilmeniz için önemli bir ayrıntı olacaktır.

Bu saydığımız maddelere dikkat ederek kredi kullandıysanız ve bankanızdan tatmin edici cevaplar alabiliyorsanız başarılı bir şekilde kredi kullandınız demektir.

Gelir ve giderlerinizi kolayca takip etmek, şubeye gitmeden İş Bankası’na tarımsal kredi veya İmece Kart başvurunuzu yapmak için İmeceMobil’i telefonunuza ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar