Hangi Ürünü Ekmeliyim ?

Son yıllarda en çok sorulan sorulardan birisi “Hangi Ürünü Ekmeliyim?”.

Aslında bildiğiniz gibi, zaten her ürünün yetişebileceği belli bir iklim  ve toprak tipi var. Ama bazen ürün fiyatı iyi olmadığında, yada münavebe yapmak zorunda olduğumuzda, farklı ürün arayışına girdiğinde “hangi ürünü ekmek lazım” sorusu gelebiliyor.

Fiyat dışında, “hangi ürünü ekmek lazım” sorusu için vereceğimiz tavsiyeler şunlar:

Birincisi

Neyi üreteceğimizi seçerken tüketiciye bakmamız lazım. Tüketici ne istiyor? İster taze ürün olsun, ister sanayilik olsun, tüketici tercihleri hangi ürünlere, hangi cinse kayıyor? İnsanların tercihi, damak tadı nereye kayıyorsa, o ürünlerin fiyatı zamanla daha da fazla artacaktır. Üreteceğiniz ürün iç tüketime mi gidiyor? Yurt dış piyasaya mı gidecek. Yurtdışı piyasaya gidecekse kalite ve pestisit durumu çok önemli olduğunu hatırda tutarak üretmemiz gerektiğini unutmayalım.

İkincisi

Sizin tanıdığınız ve üretmeyi sevdiğiniz ürün önemli. Eğer siz bir ürünü çok iyi tanıyorsanız, onun isteklerinden anlıyorsanız ve onu üretirken hastalık ve zararlılardan anlıyorsanız, zaten en verimli ve kaliteli şekilde üretirsiniz. Eğer yetiştirdiğiniz ürünü tanımıyorsanız, mutlaka araştırmanız, onu üreten çiftçilerle veya bir tarım danışmanı ile konuşmanız lazım. Ürünü öğrenmek için önce küçük bir parselde deneme ekimi de yapabilirsiniz.

Bir başka husus, arazi şartlarınız ve toprağınız. Arazinizin yapısı, eğimi, drenajı o ürüne uygun mu? Bölgenizde o ürüne karşı hangi hastalıklar veya zararlılar olabilir? Toprağınızı tahlil edip ne kadar gübreye, minerale ihtiyaç var baktınız mı? Sakın toprak analizini anlamıyorum diye düşünmeyin. Bir bilene gösterirseniz size neye ihtiyaç olduğunu söyleyecektir.

Son yıllarda, üreticileri zorlayan bir başka husus, sulama meselesi. Eskiden su bol iken yetiştirdiğiniz ve iyi para kazandığınız ürünlerin, eğer az su isteyen çeşitleri varsa onları araştırabilirsiniz. Yoksa, mecburen susuzluğa dayanıklı ürünlere geçiş yapmak zorunda kalabilirsiniz.

İşçilik meselesi de ürün seçiminde önemli bir konu. Son zamanlarda işçi bulmak zorlaştı, işçilik ücretleri arttı. Bu yüzden makineli tarıma uygun ürünlere geçen üreticiler var. Eğer mevcutta ürettiğiniz ürünlerde hem işçiliği azaltacak, hem de verimi, kaliteyi artıracak makineler varsa, o makinelere yatırım yaparsanız, uzun vadede çok daha karlı çıkarsınız.

Tarlanızın konumuna özgü tarımsal hava durumu ve zirai uyarılar almak için İmeceMobil’i Ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

 

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar