Çiftçilerin Harcamalarında Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

Çiftçiler sahada, çok zor çalışma koşulları altında para kazanıyor. Bazen bu zorluklarla kazandığımız parayı çok kolay ve çabuk harcarız. İhtiyacımızdan fazlasını nasıl ve nereye harcayacağımızı çok detaylı düşünmeyiz. Daha önceki yazılarımızda gelir ve giderlerinizi nasıl kaydedeceğinizi, her ay elinizde ne kadar nakit olması gerektiğini konuşmuştuk. İşin zaten en önemli kısmı da budur. Bu yazıda ise sizlerle biraz harcama alışkanlıklarımızı tartışmak istiyoruz.

Değerli çiftçi dostlar,

Harcamalar genel olarak ikiye ayrılır.

Harcama çeşitleri:

 1. İhtiyaç harcamaları:
  1. Üretim ve yatırım harcamaları
  2. Zorunlu yaşam giderleri (gıda, elektrik/su, ulaşım, vs.)
  3. Borçlar
  4. Diğer ihtiyaçlar (sağlık, eğitim, vs.)
 2. İhtiyaç dışı harcamalar (gezme, eğlenme, süs eşyası vs.)

.

İlki, ihtiyaçlarımız için yaptığımız harcamalardır. Tarımsal üretim veya yatırım için yaptığınız harcamalar ile ailenin zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için yaptığınız harcamalardan kaçamazsınız. Gezme, eğlenme, beğendiğiniz bir telefonu alma, araba yenileme gibi ihtiyaç dışı harcamalar da elbette olacaktır. Fakat bu tür harcamaları yapmadan önce en doğrusu bir sıralama yapmaktır. Öncelik her zaman üretim için gerekli harcamalar olmalıdır.

 • İlk önce: Üretim harcamaları!
 • Herşeyin hem ucuzu hem iyisi!
 • Tarımsal hibeler, desteklemeler: Üretime lazım
 • Borç öderken: Önce en yüksek maliyetli borç!
 • Alacakları sıkı takip!
 • İhtiyaçtan fazlası: Tasarruf!

.

Nasılsa

yakında başka bir para gelecek, gübremi onunla alırım veya mazot borcumu onunla öderim diye düşünmemek lazım. Eldeki parayı önce üretime ve yatırım ihtiyaçlarınıza harcamak en sağlam yoldur. Bunu yaparken de maliyet hesabı yaptığınızdan ve mümkünse daha ucuzunu bulmaya çalıştığınızdan eminim. Artık herkesin elinin altında internet var. Herhangi bir şeyi almaya gitmeden önce, internetten de hızlı bir fiyat araştırması yapabilirsiniz.

Bu konuda piyasada farklı çözümler de bulabilirsiniz. Örneğin İmeceMobil’deki “Teklif İste – Teklif Ver” özelliğini kullanarak, tarımsal girdileriniz için İmeceMobil’e kayıtlı firmalardan uygun koşullu teklifler alabilir, beğendiğiniz teklif için firmayla iletişime geçebilirsiniz.

Önemli bir husus, devletin verdiği tarımsal destekleri, mümkün olduğu kadar yine tarım için harcamaktır. Destekler bazen geç ödenebiliyor. Böyle durumlarda desteği yeni sezonun üretimi için harcamaya çalışın.

Borç öderken, önce, maliyeti, faizi en yüksek olanı ödemeniz en iyisidir. Tabi eğer alacaklarınız varsa, alacağınızı da sıkı takip etmenizi rica ediyoruz. Alacaklı olduğunuz kişiye bu konuda ciddi olduğunuzu hissettirmeniz yanlış bir şey değildir.

Diğer zorunlu ihtiyaçları da giderdikten sonra, elde kalan paranızı başka bir şey için harcamadan önce 20 saniye kadar düşünelim. Bu parayı tasarruf edebilir miyim? Veya en fazla ne kadarını tasarruf edebilirim.

Bu yöntemi uygulayabilirseniz bazı gereksiz harcamalardan vazgeçebildiğinizi göreceksiniz. Ne kadar çok tasarruf edebilirseniz, geleceğe, beklenmedik durumlara, kriz durumlarına o kadar hazırlıklı olabileceksiniz. Çok zor şartlarda, ellerinizle kazandığınız helal paraları harcarken 20 saniye kuralını asla unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

Gelir ve giderlerinizi kolayca takip etmek, şubeye gitmeden İş Bankası’na tarımsal kredi veya İmece Kart başvurunuzu yapmak için İmeceMobil’i telefonunuza ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar