Çiftçilikte Geleneksel Yönetim ve Ayıp Olur Sendromu

Çiftçilerimizin en önemli sıkıntılarından birisi harcama yaparken veya ürün satarken geleneksel ilişkileri terk etmekte zorlanmalarıdır. Atadan dededen kalma ilişkileri sürdürmek elbette iyidir, fakat sizin de menfaatinize uygun ise iyidir. Bunu derken neyi kastediyoruz?

Mesela, yıllardır ihtiyaçlarınızı satın aldığınız veya sizin ürün sattığınız yerler;

  • Size karşı ne kadar açık davranıyorlar?
  • Sizin üzerinizden hak ettiklerinden fazla kazanç sağladıklarını düşünüyor musunuz?
  • Aldığınız aynı ürünü başka bir yerden daha ucuza bulma imkânınız var mı?
  • Vadeli mal aldıysanız, ileride ödemenizi yaparken vade farkı insaflı olacak mı?

Bu gibi soruları cevap verirken içiniz rahat ise, problem yok demektir. Bu yerlerle ilişkilerinize devam edebilirsiniz. Fakat bu sorulara gönül rahatlığıyla cevap veremiyorsanız, bu yerlerle yaptığınız alışverişlerde gereksiz para kaybediyor olabilirsiniz. Bu yerlerin geçmişte size yaptığı yardımı düşünerek vefalı olmak için ticarete devam ediyor olabilirsiniz. Ancak, günümüzün ekonomik koşullarında az önce sıraladığımız soruları kendinize sormalısınız ve kendinizi ikna edebiliyorsanız bu tür ilişkileri devam ettirmelisiniz. Çiftçiler olarak, sadece samimiyete ve eskiye dayanan özel ilişkilere bakmamız yanlış olur. Hesabınızı ve menfaatinizi gözetmek “ayıp” değildir. “Ayıp olur” diye düşünerek gübre ilaç bayisi ile, tohumcuyla veya ürününüzü satın alan tüccarla sizin menfaatinize uymayan ticaret yapmamalısınız.

Her ayıp olur dediğinizde cebinizden bir miktar para kaybediyor olabilirsiniz. Eğer, size karşı adil ve dürüst davranılmıyorsa, merak etmeyin, kimseye ayıp olmaz! Aynı kalitede tohumu daha ucuz fiyata satan varsa, aynı ürününüzü daha yüksek fiyattan almak isteyen başka güvenilir bir alıcı varsa, daha hesaplı alışveriş yapabileceğiniz bir market varsa, daha düşük maliyetle kredi alabileceğiniz bir banka varsa, ihtiyaçlarınızı onlardan temin etmek asla ayıp değildir. Yoksa 100 dekar üretim yapıyorsanız, 5-10 dekarını hak etmeyenler için işliyorsunuz demektir.

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar