Çiftçilerin Ana Gelir ve Gider Kalemleri Nelerdir?

İşletmelerde planlama yapabilmenin yolu gelir ve giderlere hâkim olmaktan geçmektedir. Tarımsal işletmelerin diğer işletmelerden temel farkı ise fiyat dalgalanmalarının hızlı ve yüksek olmasıdır. Hem gelirleriniz, hem de giderleriniz, sizin dışınızdaki sebeplerden, mesela kuraklık veya döviz kurları, veya ithalat kararlarından ciddi oranda etkilenir. Bu piyasa dalgalanmaları nakit dengenizi etkileyeceği için, gelir ve giderlerinizi iyi tanımanız, nakit akışınıza hâkim olmanız gerekmektedir. Çiftçilik yapan işletmelerin ana gelir ve gider kalemleri şunlardır.

Tarımsal işletmelerde ana gelir kalemleri:

 • Bitkisel ürün satış gelirleri (tarla bitkileri, sebze, meyve, örtü altı, fide, fidan, vs.)
 • Hayvansal ürün satış gelirleri (süt, damızlık hayvan, et, yumurta, bal, yapağı, balık, vs.)
 • Kira gelirleri
 • Desteklemeler, hibeler
 • Geçimi birlikte olan aile bireylerinin gelirleri (eş ve çocukların maaşı vb.)
 • Mevduat gelirleri

Tarımsal işletmelerde ana gider kalemleri,

 • Bitkisel üretim giderleri (gübre, ilaç, tohum, akaryakıt, işçilik, vb.)
 • Hayvansal üretim giderleri (yem, damızlık alımı, hayvan sağlığı, işçilik, enerji, vb.)
 • Kira giderleri (arazi, konut, tesis, makine)
 • Yatırım giderleri (arazi, tesis, makine, ekipman alımları)
 • Ailenin sosyal yaşam ve geçim giderleri (eğitim, kira, düğün, ulaşım, vb.)
 • Kredi faizleri

En önemli geliriniz tabi ki tarımsal ürünlerin satışından elde ettiğiniz gelirdir. Fakat bu geliri ürünlerin hasadından sonra elde edersiniz. Arazinizi veya ilave evinizi kiraya verdiyseniz kira geliriniz de olabilir. Bunların dışında devletin verdiği desteklemeler, diğer aile bireylerinizin hanenize sağladığı katkılar, bankada mevduatınız varsa onun geliri, gibi işletmenize farklı nakit girişleri olur. Aynı şekilde farklı zamanlarda da giderleriniz ve ödemeleriniz olacaktır.

Burada önemli olan bu giriş ve çıkışların ne zaman olduğudur. Çünkü giderler ve gelirler yılın her zamanında, dengeli bir şekilde gerçekleşmez. Bazı günlerde veya aylarda işletmenize nakit girişi olurken, bazı zamanlar sadece harcama yaparsınız ve cebinizden nakit çıkışı olur. Paraya ihtiyacınız olan zamanlarla gelir elde ettiğiniz zamanları takip etmez ve planlamazsanız, ihtiyacınızı gidermek için borç bulmanız gerekecektir. Borç ise her zaman ve kolayca bulunamaz. Bu yüzden bir yıl içerisinde ne zaman gelir elde ettiğinizi, ne zaman harcama yapmanız gerektiğini bir “Nakit Akış Tablosu” üzerine yazarsanız, yılınızı planlı bir şekilde geçirebilirsiniz ve kafanız rahat eder. Girdi satın alacaksanız, hem kaliteli hem de ucuz girdiyi almak için en uygun zamanı tespit edebilirsiniz. Nakit alım ile vadeli alım arasındaki farkı bu tablo üzerinde izleyebilirsiniz. Eğer borca veya krediye ihtiyacınız olacaksa, onun da ne zaman olacağını, ne kadar borca ihtiyacınız olduğunu önceden görebilirsiniz.

Böyle bir nakit akış tablosunu, İmeceMobil’i telefonunuza ücretsiz olarak indirip, İmeceMobil’de yer alan “Gelir-Gider Hesaplama” fonksiyonunu kullanarak pratik bir şekilde oluşturabilirsiniz. Üstelik telefonunuzu kaybetseniz bile, İmeceMobil’i tekrar yüklediğinizde kayıtlarınıza aynen ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Bu yazı Frankfurt School tarafından İş Bankası için hazırlanmıştır.

Diğer Paylaşımlar