Sulama Servisi UYDU DESTEKLİ

Uydu Destekli Sulama Servisi; tarlanızın veya bahçenizin bulunduğu konuma özgü iklim verilerine, ürününüze ve toprağınızın yapısına göre özel olarak hesaplanan, sulama miktarını ve sulamanın yapılacağı takvim bilgisini anlık olarak takip edebileceğiniz bir servistir.

UYDU DESTEKLİ SULAMA SERVİSİ

Memleketin Suyu İmeceMobil’e Emanet!

Uydu Destekli Sulama Servisi; tarlanızın veya bahçenizin bulunduğu konuma özgü iklim verilerine, ürününüze ve toprağınızın yapısına göre özel olarak hesaplanan, sulama miktarını ve sulamanın yapılacağı takvim bilgisini anlık olarak takip edebileceğiniz bir servistir. İmeceMobil Uydu Destekli Sulama Servisinde güncel uydu, gerçek zamanlı yağış, sıcaklık, terleme-buharlaşma gibi veriler akademik formülasyonlar, büyük veri analitiği ve tahminleme algoritmaları kullanılarak hesap edilmektedir. Sulama servisi ekimden hasat dönemine, son don tarihinden ilk don tarihine kadar sulama bilgisini sulama takvim bilgisi ile gün ve gün sunmaktadır.

Tarımsal sulama; temiz suyun %74’ünün tarımsal sulamada kullanıldığı ve yer altı su kaynaklarının her geçen gün tükendiği su fakiri sınırına gelmiş ülkemizde çalışılması ve çiftçilerimize destek olunması gereken bir konudur. İşte bu sorumluluğun bilincinde olan İmeceMobil, çiftçilerimizin rahatlıkla kullanacağı sulama servisini hem ülke hem de Dünya çiftçileri için geliştirdi.

Sulama.jpg
125
Bitki Çeşidi
%40
Su ve Enerji Tasarrufu
%25
Verim Artışı
Uydu Destekli Sulama Servisi tarlanız veya bahçeniz için;

Toprak tipi, Etkili yağış, Bölgenin iklim özellikleri, Konuma özel Penman-Monteith yöntemi standart bitki evapotranspirasyonu (Eto) değerleri ve sıcaklık birikim değerleri (GDD), Bitki katsayıları (FAO verileri kullanılmıştır), Ürüne özel maksimum etkili köklenme derinliği (FAO verileri kullanılmıştır), Stresli ve stressiz şartlar için hacim cinsinden toprağın en fazla tutabileceği ortalama tarla kapasitesi değerleri (FAO verileri kullanılmıştır), Sulama sistemleri ve randımanları, Meyve ağaçları için gölgelenme oranları ve sıra arası-süre üstü dikim aralıkları, Ekim/ hasat tarihe veya son don/ ilk don tarihi gözetilerek gün gün hesaplanan ve sonuçları çiftçilerimizin kolaylıkla uygulayacağı şekilde İmeceMobil uygulaması içerisinde sunulan Global ölçekli bir servistir.

Sulama önerilerimiz ile bitki için gereken suyu gerektiği kadar ve gerektiği zamanda toprağınıza vererek, ülke su rezervlerinin korunmasını sağlarken elektrikten/mazottan tasarruf sağlayarak enerji girdi maliyetlerinizi düşürebilirsiniz

Uydu.png

SULAMA SERVİSİ NASIL ÇALIŞIR ?

ARAZİ VE ÜRÜN BİLGİLERİNİ GİR

İmeceMobil uygulamasında yer alan Özel Servisler alanından giriş yaparak tarlanızın ya da bahçenizin konumunu ve ürününüzü eklersiniz.

sulamaPhone-0.jpg

Uzmanın Sorularını Cevapla

Girmiş olduğunuz talep; sulama, toprak ve bitki besleme uzmanlarımıza gelir.

Uzmanlarımız sizleri 0850 307 5036 telefon numarasından arayarak tarlanız veya bahçenizle ilgili geçmiş ve güncel bilgileri öğrenebilecekleri sorular sorar.

Verilen cevaplar sizlere daha doğru ve toprağınıza uygun sulama servisinin hesaplanmasında kullanılır.

Bu sayede sadece toprak ve uydu verileriyle hazırlanan otomatik ve karmaşık sulama servisileriyle kıyaslandığında çok daha hassas hesaplamalar yapılır.

gubrestage2-1.jpg

ÖNERİLERİ AL

Sulama, toprak ve bitki besleme uzmanlarımız sorularına cevap aldıktan sonra 48 saat gibi kısa bir sürede sistemlerimize verilerinizi girerek, sulama hesaplama sistemini başlatır.

Günlük olarak konumunuza özel uydulardan aldığımız yüksek hassasiyetli yağış, evapotranspirasyon ve sıcaklık birikim değerleriyle hesaplamaya başlanır. Bu hesaplamalarda uluslararası kabul görmüş FAO standartları (FAO yani Gıda ve Tarım Örgütü, açlığı yok etmek ve beslenme şartlarını iyileştirmek amacıyla 1943’te kurulan ve 1946’da Birleşmiş Milletler’in uzmanlık kuruluşu haline gelen bir örgüttür.) kullanılarak oluşan su ihtyacı bildirimlerle çiftçilerimizle paylaşılır.

Bu öneriler İmeceMobil’de yer alan Özel Servisler alanında girmiş olduğunuz tarlanızın ya da bahçenizin altında bitkinin su stresi durumuna göre görsellerle gösterilir.

sulamaPhone.jpg

Ürününüze özgü sulama servisi var mı?

Buradan kontrol edebilirsiniz

3 Aşamada sulama servisini alın

uyduicon.png
Konumunuzu Ekleyin

Tarlanız veya bahçenizin konumunu haritadan işaretleyin.

urunicon.png
Ürününüzü Seçin

125 bitki çeşidinden oluşan veri tabanımızdan mahsulünüzü seçin.

gubrelemeicon.png
Sulama Servisini Alın

Toprağınıza ve ürününüze özgü günlük hesaplamalar sonucunda oluşan sulama önerilerinizi görüntüleyin.

su_rapor_bg-1.jpg

TARIMDA SU KULLANIMI VE KAYNAKLARIN VERİMLİLİĞİ RAPORU TEMMUZ 2021

Raporu Oku

Su hayattır. Pek çok yerden aşina olduğumuz bu cümle aslında üretimi ilgilendiren her sektörden tutun da insan hayatının sürdürülebilirliğine kadar çok geniş bir alanda bir gerekliği ifade ediyor. Su konusu hem tarımsal anlamda hem de toplumsal hayatın kendisi için oldukça önemli bir konumdadır.

Raporu Oku

SIKÇA SORULAN SORULAR

SULAMA SERVİSİNİ NASIL GELİŞTİRDİNİZ?

İmeceMobil Sulama Servisi, yerli imkanlarla hazırlanmış uydu destekli bir dijital servistir.

Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü Arazi ve Su Kaynakları Ana bilim dalı akademisyenlerinden Prof. Dr. Ali ÜNLÜKARA’dan akademik görüş alınmıştır.

Bu serviste var olan veriler FAO standartlarının yanı sıra uydulardan alınan verilerin;

  • -Yapay zekâ,
  • -Makine öğrenmesi ve derin öğrenme,
  • -Uydu teknolojileri, uydu görüntüleme, dijital sinyal işleme, görüntü işleme,
  • -İmeceMobil tarafından geliştirilmiş sulama hesaplama algoritması ve hesaplama yöntemi,
  • -Uluslararası açık kaynak sulama hesaplama teknikleri,
  • -Tahminleme algoritmaları,

Büyük veri analitiği kullanılarak oluşturulmuştur.

Bu teknolojiler sayesinde sistemlerimizde toplanan büyük veri çoğaldıkça verilerimizin doğruluğu ve hassasiyeti her geçen gün artmaktadır.

Kullanan çiftçiler memnun mu ?

Sulama servisini kullanan çiftçilerimiz arasında yaptığımız ankette memnuniyet oranı oldukça yüksektir. Memnuniyet anketini incelemek için tıklayınız.

SULAMA ÖNERİLERİNİZ NE KADAR DOĞRU?

İmeceMobil Sulama Servisi uzun süren bir çalışmanın ürünü olup yapmış olduğumuz saha testlerinde;

– %25’e varan verim artışı yaşandığını,

– %40’e varan su ve enerji tasarrufu sağladığımızı, hesapladık.

Sulama önerilerinizi bir deneme parselinde deneyebilir miyim?

İmeceMobil’den aldığınız sulama önerilerini deneme parselinizde deneyebilir, verim artışını ve girdi maliyetlerinizin düşüşünü tespit edebilirsiniz. Bir sonraki üretim sezonunda tüm tarım alanınıza uygulayabilirsiniz.

Bu servis ücretli mi?

İmeceMobil Sulama Servisi ücretli bir servistir. Sadece temel giderlerin ücrete yansıtıldığı İmeceMobil Sulama Servisi’nin ücreti mümkün olduğunca düşük tutulmuştur. Amacımız, tarımın sürdürülebilirliği için çiftçilerimizi ezbere sulamadan uzaklaştırarak, ürününe ve toprağına özel sulama yapmalarını sağlamaktır. Bir diğer amacımız ise su ve enerji gibi girdi maliyetinin düşürülmesi, verimin arttırılması ve ülke su kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasıdır.

Belediyeler, şirketler, firmalar, kooperatifler ve birlikler toplu bir şekilde sulama servisini satın alabilir mi?

Toplu satışlarımız mevcut olup [email protected] adresine e-posta atarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Seralar için sulama servisi alabilir miyiz?

Seralar kapalı ortamlar olduğu için sulama servisi veremiyoruz.

İLETİŞİM