Doğum öncesinde ortalama koyun başına 1,2-1,7 metrekarelik ağıl tabanı hesaplanmalıdır. Bu ağılda zemin kuru olmalı, aşırı hava akımlarına izin verilmemeli ve havadar olmalıdır. Özellikle ağıl kapıları ve yemleme esnasında yığılma ve sıkışmalar engellenmelidir. Doğum çoğunlukla akşam ve sabahın erken saatlerinde olduğu dikkate alınarak büyük sürülerde nöbetçi bulundurulmalıdır. Şişeklerde yavruya sahiplenme duygusu gelişmediğinden doğum yapan şişek ve kuzusu aynı bölmeye konarak mutlaka emdirilmelidir.

Doğum Belirtileri;

Evcil hayvanlar doğuma hazırlık yaparken güvenli, temiz ve gözden uzak alanları tercih ederler. Bu amaçla ayakta gezinme halindedirler, zaman zaman yatıp kalkar zemini eşeleyebilir ve ürkek davranışlar göstererek melerler.

Koyunculukta aşılama programını incelemenizde de yarar vardır.

Koyunculukta Aşılama Programı;

1-Agalaksi: Doğuma 2 ay kala 1.si- 21 gün sonra 2. si yapılır. (6 ayda 1 tüm damızlıklara uygulanır)
2-Çelertme (Karma, Enteretoksemi): Doğuma 1 ay kala, karma içerisinde E.Coli bağışıklığı olanlar tercih edilir. (6 ayda 1 tüm gebe damızlıklara uygulanır-doğumdan 21 gün sonra ise kuzulara uygulanır)
3-Ektima: 1-30 günlük yaşta kuzulara yapılır. (bölgede hastalık riski yoksa yapılmayabilir)
4-Karma aşı (Pastorella içereni): 21 günlük kuzulara uygulanır.
5-Pseudotüberküloz: 6 ayda bir, 1.si, 21 gün sonra 2.si uygulanır.(sürüde ve bölgede hastalık yoksa uygulama yapılmayabilir)
6-Topallık aşısı: yılda bir kez ağustos ayında yapılır. (farklı türleri olan topallıklardan, aşı sadece tırnak arası kokulu olanlarda etkilidir)
7-İç parazit: 4 aylık aralıklarla uygulanır. (1 tanesi koç katımı öncesine denk getirilmesi iyi olur)
8-Dış parazit: 4 aylık aralıklarla uygulanır.
9-Delibaş (Dönek): 6 ayda bir sürüye uygulanır. (sürü köpeklerine 4 ayda bir hap yutturulur.)

Yorumlar “Koyunlarda Doğum Öncesi Alınacak Önlemler ve Doğum Belirtileri Nelerdir?

  1. Çok faydalı bir yazı teşekkürler

Comments are closed.

Diğer Paylaşımlar