“Tarım sektörüne yatırım yapan bankalar olumlu etkilenecek”

MCKinsey&Company Kıdemli Ortağı Gökhan Sarı, pandemi sürecinde bankacılık sektörünün birçok sektöre göre süreci iyi yönettiklerini söyledi.
Bloomberg HT’ye konuk olan Sarı, bankacılık sektörünün salgın sürecinde birlikte hareket ettiğini ve farklılaşmadığını belirtti. Sarı, ROE’lerin pandeminin başından yüzde 9,5-10 civarında olduğunu, pandeminin ortalarında yüzde 5’lere düştüğünü ve şimdi tekrar küreselde bu rakamlarım yüzde 8,5-9’lara tekrar geleceğini öngördüklerini söyledi.
Türkiye’nin de aynı durumda olduğunun altını çizerek, “bankalara baktığımızda iyi bir durumda olduğunu görüyoruz ama önümüzdeki dönem oldukça belirsizlik içeriyor” dedi.

Bankacılık sektörü hakkındaki öngörülerini içeren raporlarında sektörde ciddi toparlanma öngördüklerini belirtten Sarı, şunları söyledi:
“Salgından sonra bankacılık sektöründe ciddi bir toparlanma öngörüyoruz ama dört ana başlıkta da bir belirsizlik olduğunu ve bankaların çok farklı bir şekilde hareket edeceğini öngörüyoruz. Birincisi, faiz konusunda bir belirsizlik var. Dünyanın birçok ülkesinde faizlerin yukarı gitme ihtimali var. Bu bankalar için hem pozitif hem de negatif. Karlılıklar artarken, sektör bazlı kırılmalar yaşanabilir. İkincisi devletler ve hükümetler ciddi bir şekilde sektörleri destekledi. Bunlar yavaş yavaş geri çekilmeye başlanıyor. Üçüncüsü, gelişmekte olan ülkelerin gelişen ülkelere göre farkı daha çok açacağını öngörüyoruz. Büyümeler çok daha hızlanacak ve gelişmekte olan ülkelerde bankaları olanların pozitif etkileneceğini düşünüyoruz. Sonuncu olarak dijitalleşme ile bireysel taraftan kurumsal tarafa geçecektir. En iyi yüzde 25 banka ile en kötü yüzde 25 banka arasında fark 1.5 kat iken, şimdi bunun2.5-3 kata çıkacağını öngörüyoruz. Bankalar birbirinden ayrışacak”

Enflasyonun bankalara yansımasının iki türlü olduğunu söyleyen Sarı,” Faiz karlarında artış yatırımlardaki getirilerde artacaktır diğer taraftan da faiz artışından talepte azalış olacaktır hangi sektörde olacağınız önemli tarım sektörü oldukça iyi yatırım yapan bankalar iyi etkilenecektir. Faiz bir tarafta karlılık sağlarken diğer taraftan talep daralması sağlıyor” dedi.

 

Kaynak: https://www.bloomberght.com/mckinsey-2283852

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Paylaşımlar