Pakdemirli: Yem piyasalarındaki olağanüstü artışa müdahale ediyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, özellikle iki önemli yem hammaddesi olan arpa ve mısırda yaşanan fiyat artışları ve spekülatif amaçlı stoklama faaliyetlerinin tüketicilerin yanı sıra besici ve yetiştiricileri de olumsuz etkileyecek aşamaya geldiğine dikkat çekerek, “Yem piyasalarındaki olağanüstü artışlara müdahale ediyoruz” dedi.
Yem piyasalarının regülasyonu için alınacak ilave önlemler hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Pakdemirli “TMO son olarak Mayıs ve Haziran aylarında yaklaşık 450 bin ton arpa ve mısırı besici ve yetiştiricilerimize satışını gerçekleştirdi. Son günlerde yem hammaddeleri piyasasında oluşan yüksek fiyatların yetiştiricilerimizin maliyetlerini olumsuz etkilemesi, et ve süt üreticilerimizin yem maliyetlerinin düşürülmesine yönelik yoğun talepleri üzerine hızlı ve güçlü bir şekilde TMO üzerinden yem regülasyonu çalışmalarını başlatıyoruz” açıklamasında bulundu.

Pakdemirli, “Bu kapsamda Toprak Mahsulleri Ofisinin; mevcut stoklarını kullanarak ve takviye ederek besici ve yetiştiricilerimizin yanı sıra yem sektöründeki tüm kullanıcıların ihtiyacını uygun fiyatla karşılamak üzere güçlü bir şekilde piyasalara müdahale edeceğiz” dedi.
Bakan Pakdemirli, dış ticaret tedbirleri konusunda da ilgili bakanlıklarla ve kamu kurumlarıyla işbirliği içerisinde gerekli tüm önlemlerin alınacağını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: https://www.bloomberght.com/pakdemirli-yem-piyasalarindaki-olaganustu-artisa-mudahale-ediyoruz-2282094

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Paylaşımlar