METEOROLOJİ-2021 yılı Aralık ayı, son 51 yılın en sıcak onuncu Aralık ayı oldu

2021 yılı Aralık ayı, uzun yıllar Aralık ayı ortalamasının 1.4 °C üzerinde gerçekleşmiş olup, 2021 yılı Aralık ayı, son 51 yılın en sıcak onuncu Aralık ayı oldu.
Meteoroloji’nin aylık değerlendirme raporuna göre,2021 yılı Aralık ayında ortalama sıcaklıklar, Marmara Bölgesinin kuzeyinde ve tüm kıyı kesimlerinde, Karadeniz Bölgesinin kıyı kesimlerinde, İzmir, Ödemiş, Isparta, Alanya, Osmaniye, Eğirdir, Acıpayam, Elmalı, Kale/Demre, Kırıkkale, Polatlı, Erciş, Ceylanpınar çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde; Bitlis çevresinde mevsim normallerinin altında gerçekleşirken; yurdumuzun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti.
Uzun yıllar Aralık ayı ortalama sıcaklığı 4.6° C olup 2021 Aralık ayı sıcaklığı da 6.0 °C oldu. Aralık ayında en düşük sıcaklık -26.4 ºC ile Pınarbaşı/Kayseri’ de, en yüksek sıcaklık ise 27.1°C ile İnebolu’da tespit edildi. 2021 yılı Aralık ayı, uzun yıllar Aralık ayı ortalamasının 1.4 °C üzerinde gerçekleşmiş olup, 2021 yılı Aralık ayı, son 51 yılın en sıcak 10. Aralık ayı olarak gerçekleşti.
Bölgeler itibarıyla sıcaklık durumu şu şekilde oluştu:
Marmara BölgesiOrtalama sıcaklıklar, bölgenin kuzeyinde ve tüm kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.9 °C iken, 2021 Aralık ayı 9.3 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -7.5 °C olarak Balıkesir’de, en yüksek sıcaklık ise 24.5 °C olarak Kocaeli’de tespit edilmiştir.
Ege BölgesiOrtalama sıcaklıklar, İzmir, Ödemiş çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 7.9 °C iken, 2021 Aralık ayı 9.0 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -15.3°C olarak Afyonkarahisar’da, en yüksek sıcaklık ise 23.6 °C olarak Salihli’de tespit edilmiştir.
Akdeniz BölgesiOrtalama sıcaklıklar, Isparta, Alanya, Osmaniye, Eğirdir, Acıpayam, Elmalı, Kale/Demre çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 8.9 °C iken, 2021 Aralık ayı 9.9 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -22.7 °C olarak Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 24.2 °C olarak Gazipaşa’da tespit edilmiştir.
İç Anadolu BölgesiOrtalama sıcaklıklar, Kırıkkale, Polatlı çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 1.1 °C iken, 2021 Aralık ayı 2.4 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -26.4 °C olarak Pınarbaşı(Kayseri)’nda, en yüksek sıcaklık ise 18.0 °C olarak Niğde’de tespit edilmiştir.
Karadeniz BölgesiOrtalama sıcaklıklar, bölgenin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4.7 °C iken, 2021 Aralık ayı 6.8 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -14.1°C olarak Kastamonu’da, en yüksek sıcaklık ise 27.1 °C olarak İnebolu’da tespit edilmiştir.
Doğu Anadolu BölgesiOrtalama sıcaklıklar, Bitlis çevresinde mevsim normallerinin altında, Erciş çevresinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı -1.8 °C olup 2021 Aralık ayı da -1.1 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -25.0 °C olarak Ardahan’da, en yüksek sıcaklık ise 14.8°C olarak Van, Çemişgezek, Muradiye(Van) ve Palu’da tespit edilmiştir.
Güneydoğu Anadolu BölgesiOrtalama sıcaklıklar, Ceylanpınar çevresinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşirken; bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmiştir. Bölgenin Aralık ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 6.2 °C olup 2021 Aralık ayı da 7.0 °C olarak gerçekleşmiştir. Bölgede en düşük sıcaklık -6.3 °C olarak Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 21.1 °C olarak Ceylanpınar’da tespit edilmiştir.

 

Kaynak: https://portal-widgets-v3.foreks.com/content/v3?id=61de938f46e0fb0001929744

Diğer Paylaşımlar