Kuraklıktan etkilenen çiftçiye dekar başına 100 TL destek

Türkiye’de kuraklık tarımsal üretimi olumsuz etkilerken, çiftçilerin bazı borçlarının ertelenmesi kararı alındı.
Zonguldak’ta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına göre çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını erteliyoruz.” açıklamasında bulundu.
Erdoğan, Kuraklık Sigortası’nda TARSİM devlet desteğini önümüzdeki yıla özel yüzde 70’e, hasar ödeme oranını yüzde 80’e çıkaracaklarını ifade etti.
Kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine de verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacak. Mazot-gübre, sertifikalı tohum kullanım desteği ile toplamda dekara 151 TL‘ye kadar destekleme ödemesi gerçekleştirilecek.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) Mayıs ayı kuraklık raporuna göre Mayıs ayında yağışların yetersiz olmasıyla kuraklıktan etkilenen il sayısı 41’e çıktı.
Rapora göre Mayıs ayında kuraklıktan en fazla zarar gören ürünler arpa, buğday ve kırmızı mercimek oldu. Mayıs ayında yeterli yağış alınabilseydi buğday rekoltesi 18 milyon tonun üzerinde, arpa rekoltesi de 7,5 milyon ton civarında olması bekleniyordu. Raporda buğdayda 18 milyon tonun, arpada 7 milyon tonun ve mercimekte ise 250 bin tonun altında bir rekolte tahmin edildi.

 

Kaynak: https://www.bloomberght.com/kurakliktan-etkilenen-ciftcinin-borclari-erteleniyor-2281557

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Paylaşımlar