FAO: Tarımsal gıda tedarik zincirlerinde maliyet ve fiyat takibini iyileştirmeye yönelik yeni bir proje başladı

Enflasyon, dünya genelinde gıda fiyatlarını yukarı doğru itiyor. Tarımsal gıda sistemi, iklim krizi, çatışmalar ve ekonomik şoklar gibi birçok tehditle karşı karşıya. FAO-Türkiye, Tarımsal Gıda Tedarik Zincirinde Geliştirilmiş Maliyet ve Fiyat İzleme başlıklı yeni bir Teknik İşbirliği Projesi geliştirerek bu sorunlara zamanında yanıt veriyor. Proje, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kapasitesini artırmak amacıyla Türkiye’nin tarımsal gıda maliyet ve fiyat izleme sistemlerinin mevcut durumunu belirlemeyi amaçlıyor.
Açıklamada şöyle denildi:
“FAO, Bakanlığa bu zorlukların üstesinden gelinmesinde yardımcı olacak ve karar verme sürecinde geliştirilmiş izleme sistemleri aracılığıyla fiyat dalgalanmalarını ve fiyat şoklarını ele almak için gerekli önlemleri alacaktır.
Projenin başlangıç toplantısı 10 Ocak 2022’de FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan uzmanların katılımıyla gerçekleştirildi. Uzmanlar, özellikle küresel ölçekte artan enflasyon ve bununla ilişkili etkiler bağlamında, tarımsal gıda sisteminin tüm aşamalarında maliyetlerin ve fiyatların izlenmesinin önemini vurguladılar. Proje ayrıca Bakanlığın 2019-2023 Stratejik Planına ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının ikincisi olan “Sıfır Açlığa” ulaşılmasına da katkıda bulunacak.
Toplantıda çeşitli sunumlar yer aldı. Tarım ve Orman Bakanlığı Yönetim Bilgi Sistemleri ve İstatistik Dairesi Başkanı Abdullah Vural, Türkiye’deki mevcut tarımsal gıda fiyat ve maliyet izleme sistemleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Projenin Baş Teknik Sorumlusu Giorgi Kvinikadze, projeyi daha detaylı anlattı ve FAO’nun Gıda Fiyatı İzleme ve Analiz aracını tanıttı. Uluslararası Proje Uzmanı Laszlo Palvolgyi, tarımsal gıda tedarik zincirlerinde fiyat ve maliyet takibi konusunda bilgiler verdi.
Tüm katılımcılar, projenin FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasındaki işbirliğini destekleyeceği konusunda da hemfikirdiler. Proje faaliyetleri önümüzdeki dönemde de devam edecek.”

 

Kaynak: https://portal-widgets-v3.foreks.com/content/v3?id=61eff6d646e0fb0001c5a540

Diğer Paylaşımlar