Tarımda Dijital Dönüşüm

İnsanlık tarihinin en eski ve vazgeçilmek sektördür tarım. Yılların birikimlerini kullanan çiftçiler en zor ve riskli sektörde, binlerce yıldır çalışmaya devam ediyorlar. Süreç içerisinde bir çok yeniliği bünyelerini aldılar ancak en hızlı ilerleme ise 1900’lüleri yılların başlarında traktörlerin hayatımıza girmesiyle başladı.

Artan talepten ötürü artık hibrit tohumları, devasa sulama sistemlerini, akıllı gübreleri, uydu destekli gübreleme ve sulama servislerini konuşuyoruz. Uydudan artık veriminiz tahmin ediliyor ve komşu tarlalara göre puanlandırmanız yapılabiliyor. Bu sayede geri mi yoksa ilerde mi olduğunu görebilir hale geliyorsunuz.

Peki bu dönüşüm nasıl oluyor veya nasıl olmalı?

İş bitkiden başlıyor. Bitkinin her anını takip edip yemesini , içmesini, bakımını tam zamanın ve yeteri kadar yapmanız gerekiyor. Aksi halde her şey için çok geç olabilir. İşte dijital tarım uygulamları bu sağlayarak riski minimize ediyor. Size karar alma sürecinizde yardımcı oluyor. Böylece girdi maliyetlerini düşürerek veriminizi arttırıyor. 

Hali hazırda hem web tabanlı hem de mobil tabanlı bir çok uygulama mevcut. Bilinç seviyelerine ve arazi büyüklüklerine göre kimileri web tabanlı, kimileri mobil uygulamaları tercih ediyor. Açık ara en önde gelen ve gelişimi gün geçtikçe ilerleyen uygulama ise mobil teknolojiler. Geliştiriciler için ise bu zorlayıcı bir durum. Çünkü dar bir ekranınız var. Çok özet bir şekilde çiftçiye sadece ihtiyacı olanı vermeniz gerekiyor ki basit her zaman en zorudur.

2050 yılında Dünya nüfusunun 9,3 milyar olması bekleniyor. Tarım alanlarımız ve temiz suyumuz çok kısıtlı. Bu nüfusu beslemek için teknolojiyi kullanacağız. Kuraklık sorununu ise karbon salınımlarını azaltarak ve elimizde suyu çok dikkatli kullanarak üstesinden gelebileceğiz. Su konusunda savurgan olan devletler şimdiden önlem almak durumunda aksi halde onları zor günler bekleyecek.

Tarımda “Dijital Dönüşüm” artık başladı. Ülkeler genç nesillerini bu konuya teşvik ederek bu yarışta öne geçmek için çabalıyorlar. Ancak unutulmamalıdır ki her zaman işlere basit bakıp basit başlamak gerekir. Ünlü Fransız düşünürü Voltaire’in “Dictionnaire philosophique”de kullandığı “Mükemmel İyinin Düşmanıdır” sözü kısaca mükemmel olmasını beklenirse hiçbir hedefe tam olarak ulaşılamayacağını bize anlatır.

You can ask your questions to agricultural experts and veterinarians from the ImeceMobil application about agriculture and animal farming for free of charge. ImeceMobil to agricultural experts and veterinarians from the ImeceMobil application about agriculture and animal farming for free of charge.

Baibars

 

Other Posts