Fidan Dikimi | Fidan Nasıl Dikilir ?

Önce çapa, bel küreği veya kepçe ile toprağınızın yapısına göre 100cm ile 150cm derinliğinde yine 50-60cm genişliğinde bir çukur açın. Açtığınız çukurdan çıkan toprakları yüzeye dağıtın ve dikim sırasında kullanmayın.

 

 

 

 

 

 

2 - Gübre ekleme

2 – Gübre ekleme

Dikim sırasında kullanılmak üzere 1/3 oranında yüzey toprağı, 1/3 oranında yanmış büyükbaş çiftlik gübresi ve 1/3 oranında dere kumundan oluşan karışım hazırlanır.

Yaptırdığımız toprak analizine göre en dipte (400-500gr) ve en üstte 200-300gr) kullanılmak üzere fidan başına (600-800gr) kimyasal gübre hazır bulundurulur.
Sırasıyla;

  1. En alta yaptırdığımız toprak analizine göre 400-500gr kimyasal gübre uygulaması yapılır.
  2. Yukarıdaki oranlarda hazırladığımız yüzey toprağı, dere kumu ve çiftlik gübresinden oluşan karışım üstten 40cm kalıncaya kadar çukura koyulur.

 

 

 

3 - Fidan dikimi

3 – Fidan dikimi


Fidanın yaralı aşı kısmı güneye bakacak ve topraktan 6-8cm yukarıda kalacak şekilde fidan çukura oturtulur.Tekrar karışım toprağı ile fidan dikimi yapılır.

 

 

 

 

 

 

Fidan dikimi için baskı uygulama

4 – Baskı uygulama


Fidan çevresine ayak ile kökleri koparmayacak şekilde ve aynı zamanda köklerinde hava almasını engelleyecek şekilde baskı uygulanır. Yüzey toprağına 200-300 gr kimyasal uygulayarak çepi ile hafifçe gübrenin üzeri örtülür. 

 

 

 

 

 

 

5 - Kazık yerleştirme

5 – Kazık yerleştirme

 

Fidan kazığı etkin rüzgarlardan korumak için uygun yöne koyulur.

 

 

 

 

 

 

 

6 - Bağlama ve sulama

6 – Bağlama ve sulama


Fidan kazığına gövdeyi tahriş etmeyecek bir bağ ile tutturulur. Can suyu verilerek dikim işlemi tamamlanır.

 

 

 

 

 

 

 


Uydu destekli gübreleme servisi ile doğru gübreleme yapın %45’e kadar verim artışı sağlayın.

You can ask your questions to agricultural experts and veterinarians from the ImeceMobil application about agriculture and animal farming for free of charge. İmeceMobil to agricultural experts and veterinarians from the ImeceMobil application about agriculture and animal farming for free of charge.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Other Posts