Bağ Yaprak Pireleri

Bu zararlı daha çok bağlarda yerleşiktir. Etrafınızda bağ varsa ve yeterince bu zararlı ile mücadele yapılamıyorsa size de sorun oluyor demektir. 

Zararlı, asmadan başka sebzeler (bakla, bamya, biber, börülce, domates, fasülye, kabak, marul, maydanoz, patlıcan, patates, soya fasülyesi ve turp), meyve ağaçları (elma, turunçgil ve şeftali) ve tarla bitkileri (ayçiçeği, hayvan pancarı, hintyağı, mısır, pamuk, susam, şerbetçi otu, şekerpancarı ve yonca) ile kavun, karpuz, nane, söğüt ve tüysüz yapraklı yabancı otlarda konukçudurlar.


Kışı ergin halde yabancı otlarda ve çeşitli kültür bitkilerinin yapraklarında özellikle turunçgillerde geçirir. Bağ yaprak pireleri, Ege Bölgesi’nde iklim koşullarına göre değişmekle birlikte ilkbaharda nisan sonundan itibaren havaların ısınması ve bağların yapraklanma döneminin başlamasıyla görülmeye başlar. Erginler çiftleşme olgunluğuna erişmek için 10-15 gün beslenir, daha sonra çiftleşirler. Yumurtalarını asma yapraklarının alt yüzünde yaprak damarlarına ovipozitörü ile doku içine bırakır. Bırakılan yumurtalar 7-8 gün sonra açılır, çıkan nimfler 14-17 gün sonra ergin olur. Yumurtadan çıkan nimfler bütün gelişme dönemlerinde çok hareketlidir.

Genellikle asma yapraklarının alt yüzünde bulunurlar, rahatsız edildiklerinde büyük bir hızla karakteristik şekilde yan yan yürüyerek yaprağın üst yüzüne geçerler. Bağ yaprak pireleri beş nimf dönemi geçirirler. Yılda 3 döl verirler. Bu da demek oluyor ki; esasında zararlının hikayesi kıştan başlıyor. Siz bahçenizi kışın temiz tutarsanız (otlu bırakmazsanız, meyve yaprak döküntülerini temizlerseniz,  hastalıklı kırık dalları ve budama artıklarını bahçeden uzaklaştırırsanız) zararlının kışı geçirebilecek bahçenizde bir ortamı kalmaz. İlk olarak bunu yapmalısınız.
Bir de bu zararlının doğal düşmanları var: Chrysoperla carnea (Steph.) (Neu.: Chrysopidae) Nabis pseudoferus Rem. (Het.: Nabidae) Anisochrysa prasina (Burm.) (Neu.: Chrysopidae) Hippodamia variegata (Goeze) (Col.: Coccinellidae) Thea vigintiduopunctata (L.) (Col.: Coccinellidae) Propylaea quattordecimpunctata (L.) (Col.: Coccinellidae) Scymnus apetzi Muls. (Col.: Coccinellidae) Anystis sp. (Acarina: Anystidae) Örümcekler (Araneae: Araneidae). Doğal düşmanların korunması ve etkinliklerinin arttırılması için, bahçenizin kenarında kışın yaprağını dökmeyen bitkiler bulundurmalı, diğer zararlılarla mücadelede kimyasal mücadeleye alternatif metotlar uygulamalı, doğal düşmanlara yan etkisi en az olan ilaçlar tercih edilmelidir. İlaçlama kararı ise hemen değil, zararlının popülasyon yoğunluğu yaprak başına 5 bireye ulaştığında ilaçlama yapılmalıdır.

Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları: İl/ilçe Müdürlükleri ve reçete yazma yetkisi bulunanlar tarafından yapılır.

Other Posts