AŞILI FİDE NEDİR?

Aşılı Fide; Bitkisel üretimde aşılama yeni bir teknoloji olmayıp, tarihçesi çok eskiye dayanmaktadır. Aşılamanın tarihsel yazıtlarda M.Ö. 1500`ı yıllarda uzak doğuda ağaçlar üzerinde yapıldığı ve bunu sanatsal anlamda kullandıkları bilinmektedir. Aşılı fide farklı iki tür fidenin birinin anaç kısmı ile, diğerinin kalem kısmının birleştirilmesine denir.Aşılama, iki bitkiyi vejetatif olarak bir araya getiren bir tekniktir. İki bitkinin çapraz tozlaşmasını sağlamak ve hibrit bir tohum üretmek yerine, bir bitkinin anaç kısmını (bitkinin alt yani kök kısmı) ile diğer bitkinin kalem kısmının (üst kısmı) birleştirilmesiyle, bitkinin büyümesi sağlanır. Bu yöntemle iki bitkinin en iyi özellikleri birleştirilir.

 

Aşılı Fide Nasıl Yapılır?

İstenilen kalitede ürünleri veren çeşitlerin fidelerinin topraktaki zararlı ve patojenlere karşı dayanımları yoktur. Bitkilerde bu dayanımı arttırmak için, bu hastalık ve zararlılara dayanıklı olan bitkinin toprağa gelen anaç kısmı ile, istenilen çeşit bitkinin üst kısmı olan kalem kısmı birbirine aşılanır.

Anaç bitki, yani toprak altında kalacak olan bitki ve istenilen ürünü verecek olan bitki olan kalem bitki, belli açılarda kesilerek, aynı açılarda birbirlerine aşılama klipsleri ile tutturulur.Ürün almayacağımız bitkiye anaç denir. Topraktaki zararlı olan değişik hastalıkları bitkiye taşımayacak olan bitkinin alt, kök kısmıdır.Anaca eklenecek olan bitkiye de kalem denir.

Örneğin verimli ve kaliteli bir karpuz tohumunda oluşan fideyi düşünün. Fidenin dikim yapılacağı toprakta bölgesel koşullar gereği var olan patojenlerden etkilenmemesi için karpuz fidesinin üst kısmı, bu patojenlere dayanıklı olan başka bir bitkinin anaç kısmı üzerine aşılanır.Aşılı fide üretimi için gerekli olan anaç ve kalem bitkide tohumdan yetiştirilir. Bu iki bitkinin de aşılarının birbirine uyması açısından, gelişmelerinin de aynı anda olması gerekmektedir. Bunu sağlayabilmek için önce anaç bitkinin tohumu, sonrada kalem bitkinin tohumu ekilmelidir. Çeşitlerin genetiğinden gelen hızlara göre, çeşitler 5 ile 9 gün ara ile ekilmelidir.

fide

‍Aşılı Fidenin Faydaları

Aşılı fide ile yapılan üretim, daha kuvvetli bir bitki gelişmesi sağlar, bu durum uzun bir yetiştiriciliğe olanak verir ve daha fazla verim elde edilir.

Meyve iriliğinde belirli bir artış olur.

Standart bir fideye göre daha verimli olmasından dolayı ortalama % 50-60 oranında daha az fide kullanılır.

Toprak kaynaklı hastalıklara karşı daha az ilaçlama yapılır ve döllenmede kullanılan bambus arılarının yaşam süreleri ve etkinlikleri üzerindeki olumsuz etkileri azalır.

Olumsuz koşullarda, normal bir fideye göre daha iyi sonuç verir.

Bakım ve gübreleme uygulamalarında önemli bir aksaklık yaşanmazsa, standart bir fideye göre daha verimlidir.

Daha az ilaç kullanımı ile daha ekonomik çevre ve insan sağlığına daha duyarlı bir üretime olanak verir. İhracatta karşılaşılabilen kalıntı sorunlarının azalmasına, ekolojik ve organik ürün yetiştiriciliğine imkan sağlar.

Kaynakça;

Aşılı Fide Nedir? | hortiturkey

(PDF) Sebzelerde Aşılama: Tarihçesi, Kullanımı, Dünyadaki ve Türkiye´deki Gelişimi (researchgate.net)

Neden AŞILI Fide ? – Faydalı Bilgiler – Dalgıç Tarım (dalgictarim.com.tr)

Other Posts