Çiftçiler İçin Kredi Tipleri ve Başvurusu –  Tarım Kredileri

Bankaların çiftçilere verdiği tarım kredileri 3 ana gruba ayırabiliriz. Bunlardan ilki “işletme kredileri”dir. İşletme kredileri üretim maliyetleriniz, yani işletme giderleriniz için kullanacağınız kredilerin genel adıdır.

İşletme kredilerinin sizin bankanızdaki adları yaptığınız üretimin çeşidine göre değişebilir. Örneğin, tarlada veya serada bitkisel üretim yapıyorsanız, bankalar size “bitkisel üretim kredisi” veya “bitkisel işletme kredisi” teklif edecektir. Hayvan yetiştiriyorsanız, kullanacağınız kredinin adı “hayvancılık işletme kredisi” veya “besicilik kredisi” olabilir. İşletme kredileri genellikle kısa vadeli olur. Bu krediler sezon başında verilir ve sezon sonunda, yani hasattan sonra geri ödenir. Dolayısıyla kredilerin vadesi 1 yıl veya daha kısa bir süre olabilir. Eğer hayvancılık yapıyorsanız, aylık süt geliriniz olduğu için, veya ara ara hayvan satışı yaptığınız için, kullanacağınız kredi de aylık, 3 aylık veya 6 aylık taksitler şeklinde geri ödenebilir. Bunu yaptığınızda bankaya ödeyeceğiniz toplam faiz miktarı da azalmış olur.

İmeceMobil İş bankası aracılığı ile;

  • Çiftçilerle Elbirliği Kredisi
  • Bitkisel Üretim Kredisi
  • Hayvancılık Kredisi
  • Seracılık Kredisi
  • Arıcılık Kredisi
  • Makine Ekipman Kredisi
  • Traktör Kredisi

başvurusu yapabilirsiniz.

Bir başka tarım kredileri çeşidi “hasat sonrası” kredileridir.

Hasat Sonrası Krediler

Farz edelim ürünü hasat ettiniz, ama satmayıp depoya koydunuz, kışın satacaksanız. Veya ürününüzü sattınız ama vadeli sattınız. Alacağınızı tahsil edinceye kadar paraya ihtiyacınız var. Böyle durumlarda da bankalardan kredi talep edebilirsiniz. Bankalar sizin paranız ödeninceye kadar oluşacak faizi, komisyonu ve diğer riskleri hesaplayarak, bu meblağı alacağınızdan düşerek, geri kalanını size kredi olarak verebilir. Bu yüzden bu tür kredilere alacak kredisi veya iskonto kredisi de denilir. Mesela lisanslı depolara ürün koyduğunuzda, depoların size vereceği elektronik ürün senedini teminat göstererek de kredi alabilirsiniz.

Üçüncü ana grup tarım kredisi yatırım kredileridir.

Eğer yeni bir tarla alıyorsanız, sera kuracaksanız, traktör veya makine alacaksanız yatırım kredisi kullanabilirsiniz. Aynı şekilde, mesela bir besi çiftliği kuracaksanız veya süt çiftliğinize gebe düve alacaksanız da yatırım kredisi talep etmeniz gerekir. Yatırım kredileri genellikle orta veya uzun vadelidir, yani 3 yıl, 5 yıl, hatta 10 yıl vadeli yatırım kredileri olabilir. Kredi uzun vadeli olduğu için, bankalar yatırım kredisi verirken, teminat olarak satın aldığınız tarlanıza ipotek koymak isteyebilir veya traktörünüzün ruhsatına rehin kaydı işletebilir.

4 thoughts on “Çiftçiler İçin Kredi Tipleri – Tarım Kredileri

  1. Merhaba İstanbul’da yaşıyorum tekrar memleketime dönüp çiftçilik yapmak istiyorum herhangi bi yardım veya kredi talep edebilirmiyim

  2. Hayvancılık yapmak istiyorum nasıl kredi kullanabilirm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Other Posts