Kimyasal gübre fiyatları, hayvan gübresini kıymete bindirdi

İRFAN DONAT
Kimyasal gübre fiyatlarındaki fahiş artışlar, bir dönem köylerde sorun olarak görülen hayvan gübresini şimdilerde çok değerli hale getirdi.
“Artık paranızla hayvan gübresi bulamıyorsunuz, o kadar değerli hale geldi” diyen Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, “Son zamanlarda kimyasal gübre fiyatlarının aşırı yükselmesi çiftçilerimizi organomineral ve hayvan gübrelerine yöneltti. Dekara 20 TL desteği de bulunan organomineral gübreler bu yıl hububat ekimlerinde de yaygın olarak kullanıldı. Bunun yanında büyük ve küçükbaş hayvan gübreleri de aşırı kıymete bindi. Çiftçiler istese de parası ile hayvan gübresi bulamaz oldular” dedi.
Islak inek gübresinin 20 ton gelen bir kamyon fiyatının geçen yıl 500 TL’den satıldığını hatırlatan Prof. Dr. Soylu, “Bu yıl, aynı gübrenin fiyatı 1000 TL’ye yükseldi. 12-13 ton gelen koyun gübresinin kamyon fiyatı ise 1,500 TL civarı bir rakamdan satılıyor. Geçmiş yıllarda pelet olarak paketlenip satılan tavuk gübreleri ise biyogaz tesisi sahiplerinin yüksek fiyattan ürünleri alması nedeni ile piyasadan kalkmaya başladı” diye konuştu.
Prof. Dr. Süleyman Soylu, kimyasal gübre fiyatlarında bir gerileme olmadığı takdirde önümüzdeki yıllarda organik gübrelere olan ilginin çok daha fazla artacağının tahmin edildiğini söyledi.

 

Kaynak: https://www.bloomberght.com/buyukbas-ve-kucukbas-hayvan-gubreleri-kiymete-bindi-2292921

Other Posts